Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 07 luty 2023

- Talenty od Boga otrzymane pomnażał. Wszyscy byliśmy tego świadkami – mówił w Mszy Świętej pogrzebowej proboszcz bydgoskiej Katedry Stanisław Kotowski – Miłował nade wszystko swoje miasto, choć – jak sam mówił – porwał go wielki świat, to bydgoszczaninem pozostał na zawsze. Czuł się bydgoszczaninem, a Bydgoszcz tę miłość odwzajemniła. Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego w wieku 86 lat.

Opublikowano w Bydgoszcz

2 lutego 1923 roku, w odrodzonej Polsce powołano do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – przed kilkoma dniami przypadła 100. rocznica tego wydarzenia. Działalność Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy to ważny element kształtowania tożsamości Bydgoszczy. Towarzystwo zabierało ważny głos w sprawach dotyczących interesu miasta, natomiast w codziennej pracy organicznej dba o bydgoską tożsamość. Z okazji 100-lecia TMMB przygotowaliśmy krótki dokument filmowy.

Opublikowano w Bydgoszcz

Pod koniec stycznia Zarząd Województwa opublikował Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych, czyli podstawowe zasady dotyczące wydatkowania funduszy europejskich z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027, z realnym rozliczeniem do końca 2030 roku. Województwo kujawsko-pomorskie będzie miało do dyspozycji w ramach swojego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 1 mld i 836 mln euro. To spora kwota – SzOP pokazuje jaki będzie dla tych środków wkład własny.

Opublikowano w Regionalne

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała akt oskarżenia w sprawie tzw. afery fakturowej w inowrocławskim ratuszu, która ma też wątki kruszwickie. Akt oskarżenia został 31 stycznia skierowany do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu, dla zachowania bezstronności sprawę skierowano do gdańskiej prokuratury, natomiast proces toczyć będzie się w województwie warmińsko-mazurskim. Akt oskarżenia dotyczy 17 osób, na tej liście nie ma prezydenta Ryszarda Brejzy.

Opublikowano w Inowrocław

Pod koniec stycznia radni szkockiego miasta Perth podjęli decyzję, aby w dniach 8 – 12 czerwca zorganizować specjalne uroczystości związane z uczczeniem 25-lecia współpracy partnerskiej z Bydgoszczą. Szkockie media informują, że na uroczystości zaproszony ma zostać prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Opublikowano w Bydgoszcz

Od XII wieku w polskim Kościele funkcjonuje jednostka administracyjna ,,dekanatu”. Dekanat skupia kilka parafii, na jego czele stoi dziekan, czyli jeden z proboszczów. Dekanat zajmuje się głównie kwestiami administracyjnymi w Kościele, ale też coraz powszechniej widoczne są działania związane ze współpracą w dekanatach np. w kwestii organizacji spowiedzi czy organizowaniu wydarzeń parafialnych. Biskup Krzysztof Włodarczyk powołał do życia dwa dekanaty: Osowa Góra i Solec Kujawski, jednocześnie dokonując zmian w granicach kilku innych.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu