Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 06 wrzesień 2022

Utrzymanie oświaty to zadanie państwa, w praktyce to jednak samorządy są organami prowadzącymi większość szkół, natomiast budżet państwa rekompensuje im przede wszystkim pensje nauczycieli w ramach tzw. subwencji oświatowej. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że prawie 1/3 kosztów utrzymania szkół pokrywają samorządy (dane uśrednione dla całego kraju), w praktyce jednak z roku na rok samorządy dokładają coraz więcej.

Opublikowano w Regionalne

Od kilku tygodni wydawany przez bydgoski ratusz biuletyn ,,Bydgoszcz Informuje” nie jest już typowym biuletynem, bowiem zarejestrowano go w sądzie jako tytuł prasowy. Trudno nazwać go jednak niezależną prasą z uwagi na fakt, że redagowany jest przez pracowników ratusza. O tym – dlaczego tego typu prasa samorządowa – jest zagrożeniem dla demokracji piszę w ostatnim wystąpieniu do premiera Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, domagając się ograniczeń ustawowych. Poniżej przedstawiamy fragmenty tego wystąpienia wraz z dokumentacją.

Opublikowano w Bydgoszcz

Liczba zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i instytuty badawcze wzrosła w 2021 r. o 12,8 proc. (w sumie 539 zgłoszeń) - wynika z opublikowanego we wtorek Indeksu Patentowego 2021.

Opublikowano w Magazyn

1 вересня поляки відзначають 83-ту річницю нападу нацистської Німеччини на Польщу, з якої розпочалася Друга світова війна.

wtorek, 06 wrzesień 2022 12:14

MZK ma nowego prezesa

Rada Nadzorcza Miejskich Zakładów Komunikacyjnych na funkcję prezesa powołała Piotra Szałkowskiego, który zastąpi Andrzeja Wadyńskiego, który z kolei już w czerwcu podał się do dymisji, ale obowiązki pełnił do czasu wyłonienia nowego prezesa. Szałkowski obowiązki prezesa przejmie 1 października.

Opublikowano w Bydgoszcz

Kilka tygodni temu biskup Krzysztof Włodarczyk musiał podjąć trudną decyzję o zamrożeniu bydgoskiego seminarium duchownego, z powodu zbyt małej liczby kandydatów na kapłanów. W czytanym w ostatnią niedzielę w parafiach liście pasterskim biskup wyjaśniał, że seminarium nie zostało zlikwidowane, ale jedynie przeniesione do Poznania. Biskup apeluje przy tym do wiernych o modlitwę o nowe powołania kapłańskie.

Opublikowano w Bydgoszcz

Z powodu pandemii COVID-19 Rzecznik Praw Obywatelskich zawiesił przyjmowanie interesantów w biurach regionalnych, od pewnego czasu trwa konsekwentne przywracanie dyżurów, na których mieszkańcy mogą zgłaszać się ze swoimi problemami. Rok 2021 okazał się rekordowy jeżeli chodzi o liczbę spraw zgłaszanych do RPO.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Wrzesień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu