Na razie decyzji w sprawie likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego im Biziela w Bydgoszczy, który miałby zostać przejęty przez szpital Jurasza nie będzie. Rektor UMK Andrzej Sokała na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego zakomunikował, że sprawę chce jeszcze dogłębniej przeanalizować ewentualny ruch, dlatego przez najbliższe 3 miesiące żadnych decyzji w tej sprawie nie będzie.
W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.
Głosami koalicji, przy sprzeciwie opozycji Rada Miejska w Inowrocławiu udzieliła prezydentowi Ryszardowi Brejzie absolutorium za 2021 rok oraz udzieliła mu po debacie o stanie miasta wotum zaufania. Prezydent mówił przede wszystkim o trudnym czasie dla samorządów oraz wskazywał, że Polski Ład uderza w finanse samorządów.
Dzisiaj Rada Collegium Medicum ma zaopiniować projekt konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich, również dzisiaj do krytycznych stanowisk w tej sprawie dołączył swoje Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Do tej pory kujawsko-pomorski samorząd nie krytykował planów UMK, stąd też jest to wydarzenie bezprecedensowe.
Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.
W piątek w Parku nad Kanałem Bydgoskim zorganizowano pierwszą potańcówkę, wzorowano się na tradycji przedwojennej, gdy Park nad Kanałem Bydgoskim słynął z zabaw i koncertów. Piątkowa potańcówka spotkała się z dużym odzewem mieszkańców, nie brakowało też chętnych do tańczenia.
Skoro w MZK działo się źle, dlaczego związkowcy nie zwołali konferencji prasowej i nie powiedzieli o problemach, tylko znienacka doprowadzono do paraliżu komunikacyjnego miasta, na którym cierpią mieszkańcy? Jest to sytuacja uciążliwa dla mieszkańców Bydgoszczy, a jednocześnie niedopuszczalna w prawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Takiego działania nie można ocenić inaczej niż negatywnie. Tym bardziej, że mieszkańców Bydgoszczy też nikt nie ostrzegł o tym, jedynie w czwartek po południu pojawiły się nieoficjalne komunikaty, że coś jest na rzeczy, nie mówiły one jednak jednoznacznie, że do strajku dojdzie i że w piątek bydgoszczanie będą mieli problem.
W Toruniu zakończyła się niedawno budowa nowego szpitala (sfinansowanego przez województwo), który ma obecnie problem z pozyskaniem kadr. Zamieszanie jakie może spowodować połączenia szpitala Jurasza i Biziela (poprzez likwidację tego drugiego) może sprawić, że część pracowników zacznie szukać nowej pracy, na czym zyskać mógłby toruński szpital, który chce się dalej rozwijać. Ta teoria, gdy mowa o konsolidacji bydgoskich szpitali jest często powtarzana, pojawiła się także na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.
W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.
Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.
W obronie szpitala Biziela w Sejmie
Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....
Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.
Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.