Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 27 grudzień 2022

W 2001 roku zmarł ostatni żyjący w kujawsko-pomorskim powstaniec wielkopolski, mając 105 lat Józef Grubczyński był najstarszym żyjącym bydgoszczaninem. Wczoraj – 27 grudnia, podczas obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jego syn Eugeniusz Grubczyński został wyróżniony przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Prezydenta Bydgoszczy, za propagowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Warto nieco bliżej przybliżyć losy tej rodziny.

Opublikowano w Bydgoszcz

Co roku przez kilkaset polskich miast – tych większych i tych mniejszych przechodzą Orszaki Trzech Króli, to w Polsce stosunkowo młoda tradycja, ale z roku na rok się coraz bardziej rozwijająca, integrując Polaków w radosnym świętowaniu. Orszakom sprzyja także fakt, że od kilku lat dzień 6 stycznia jest w Polsce ustawowo dniem wolnym od pracy. Inowrocławski korowód wyruszy w piątek 6 stycznia o godzinie 11 ze Skweru Jana Pawła II.

Opublikowano w Inowrocław

Dzisiaj – 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które zawsze cieszyło się w Bydgoszczy szczególną czcią, w tym roku po raz drugi ten dzień świętujemy w randze święta państwowego ustanowionego ustawą, dzięki czemu stało się ono dobrem ogólnonarodowym, a nie tylko lokalnym. Powstanie Wielkopolskie wpisało się do polskiej historii jako to zwycięskie. W Bydgoszczy zorganizowano w tym roku centralne obchody dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Opublikowano w Bydgoszcz

W poniedziałek bydgoskie środowisko obeszła smutna informacja o nagłej śmierci Krzysztofa Goni, który za kilka dni obchodziłby dwa lata jako dyrektor WiMBP w Bydgoszczy. Z bydgoską biblioteką związany był jednak przez ponad 25 lat. Jego śmierć zaskakuje, bowiem zaangażowany był w wiele projektów, które teraz mogą nie być zakończone. Gonia miał 50 lat, zmarł w Wigilię 24 grudnia.

Opublikowano w Bydgoszcz

Okres świąt wiąże się ze zwiększonymi kontrolami policyjnymi na drogach, aby podróże przed i po świąteczne były jak najbardziej bezpieczne. Policjanci oceniają długi weekend w kujawsko-pomorskim jako bezpieczny, głównie z tego powodu, że nikt nikt nie zginął.

Opublikowano w Regionalne

Zdaniem analityków Fitch Ratings 16 polskich miast, objętych ratingiem (w tym Bydgoszcz) będą musiały w najbliższych latach ograniczyć wydatki inwestycyjne, co spowodowane jest trudną sytuacją dla finansów samorządów, która wynika m.in. z reform Polskiego Ładu, ale też wysokiej inflacji. Powyższy raport nie niesie za sobą obniżenia ratingów, ale jest adresowany m.in. do inwestorów, którzy mogą postrzegać inwestowanie w Bydgoszczy jako obarczone wyższym ryzykiem, co gospodarczo jest niekorzystne.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Kwiecień 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
  • Złożono ostatni wniosek o ZRID dla drogi S10. Na pozostałych odcinkach widać opóźnienia

    W ubiegłym tygodniu firma Rubau Polska, która wygrała przetarg na budowę odcinka Toruń Zachód – Toruń Południe (węzeł autostradowy) drogi ekspresowej S10 złożyła do wojewody wniosek o wydanie ZRID. Zezwolenie Realizacji Inwestycji Drogowej to dokument kończący proces przejmowania terenu pod inwestycję, który pozwala rozpocząć fizyczne prace budowlane. Do tej pory dla żadnego z odcinków S10 Bydgoszcz-Toruń nie wydano jeszcze ZRID.

  • Temperatury w Europie rosną dwukrotnie szybciej niż globalnie

    Marzec 2024 roku był 10. miesiącem z rzędu, który pobił rekord temperatur w historii globalnych pomiarów dla danego miesiąca roku – wskazują dane Copernicus Climate Change Service (C3S). Średnia temperatura wyniosła 14,14 st. C, czyli o 0,73 st. C więcej niż średnia dla marca z lat 1991–2020. Marzec był też o 1,68 st. cieplejszy niż w okresie przedindustrialnym, do którego odnoszą się globalne cele zawarte w porozumieniu paryskim. Kolejny miesiąc z rekordem ciepła oznacza nasilone zjawiska klimatyczne, również te ekstremalne. 2023 rok był w Europie okresem rekordów w tym zakresie, m.in. największych pożarów, powodzi czy fal upałów – wynika z raportu C3S i Światowej Organizacji Meteorologicznej.

Wiadomości z regionu