Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 27 grudzień 2022

W 2001 roku zmarł ostatni żyjący w kujawsko-pomorskim powstaniec wielkopolski, mając 105 lat Józef Grubczyński był najstarszym żyjącym bydgoszczaninem. Wczoraj – 27 grudnia, podczas obchodów 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego jego syn Eugeniusz Grubczyński został wyróżniony przez marszałka medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz medalem Prezydenta Bydgoszczy, za propagowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim. Warto nieco bliżej przybliżyć losy tej rodziny.

Opublikowano w Bydgoszcz

Co roku przez kilkaset polskich miast – tych większych i tych mniejszych przechodzą Orszaki Trzech Króli, to w Polsce stosunkowo młoda tradycja, ale z roku na rok się coraz bardziej rozwijająca, integrując Polaków w radosnym świętowaniu. Orszakom sprzyja także fakt, że od kilku lat dzień 6 stycznia jest w Polsce ustawowo dniem wolnym od pracy. Inowrocławski korowód wyruszy w piątek 6 stycznia o godzinie 11 ze Skweru Jana Pawła II.

Opublikowano w Inowrocław

Dzisiaj – 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które zawsze cieszyło się w Bydgoszczy szczególną czcią, w tym roku po raz drugi ten dzień świętujemy w randze święta państwowego ustanowionego ustawą, dzięki czemu stało się ono dobrem ogólnonarodowym, a nie tylko lokalnym. Powstanie Wielkopolskie wpisało się do polskiej historii jako to zwycięskie. W Bydgoszczy zorganizowano w tym roku centralne obchody dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Opublikowano w Bydgoszcz

W poniedziałek bydgoskie środowisko obeszła smutna informacja o nagłej śmierci Krzysztofa Goni, który za kilka dni obchodziłby dwa lata jako dyrektor WiMBP w Bydgoszczy. Z bydgoską biblioteką związany był jednak przez ponad 25 lat. Jego śmierć zaskakuje, bowiem zaangażowany był w wiele projektów, które teraz mogą nie być zakończone. Gonia miał 50 lat, zmarł w Wigilię 24 grudnia.

Opublikowano w Bydgoszcz

Okres świąt wiąże się ze zwiększonymi kontrolami policyjnymi na drogach, aby podróże przed i po świąteczne były jak najbardziej bezpieczne. Policjanci oceniają długi weekend w kujawsko-pomorskim jako bezpieczny, głównie z tego powodu, że nikt nikt nie zginął.

Opublikowano w Regionalne

Zdaniem analityków Fitch Ratings 16 polskich miast, objętych ratingiem (w tym Bydgoszcz) będą musiały w najbliższych latach ograniczyć wydatki inwestycyjne, co spowodowane jest trudną sytuacją dla finansów samorządów, która wynika m.in. z reform Polskiego Ładu, ale też wysokiej inflacji. Powyższy raport nie niesie za sobą obniżenia ratingów, ale jest adresowany m.in. do inwestorów, którzy mogą postrzegać inwestowanie w Bydgoszczy jako obarczone wyższym ryzykiem, co gospodarczo jest niekorzystne.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Afera z toruńskimi rekolekcjami

  W poniedziałek rozpoczęły się Toruńskie Spotkania Młodych jako rekolekcje wielkopostne w parafii św. Maksymiliana Kolbe. Forma przekazu sprawiła, że o wydarzeniu mówią media z całego kraju, a nagrania krążą po internecie. W ramach tych rekolekcji zaprezentowano młodzieży przedstawienie w którym mamy chociażby scenę jak półnagiej dziewczynie mężczyzna zakłada na szyję obroże i ciągnie ją przez kościół na smyczy, do tego dochodzi szereg wulgaryzmów. Z uwagi na charakter nagrań, nie widzimy potrzeby ich publikowania.

 • W bólach Sejmik Województwa przyjął stanowisko w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II

  Dziś upominając się o poszanowanie dobrego imienia Patrona naszego województwa, bronimy prawa każdego człowieka do poszanowania jego godności – napisał Sejmik Województwa w uchwale podjętej w poniedziałek 27 marca. Wcześniej z listem otwartym w tej sprawie zwróciła się do samorządowców Solidarność. Podjęcie tego stanowiska nie było jednak tak oczywiste jak mogło się wydawać, sporo niejasności mogła budzić kuchnia polityczna.

Wiadomości z regionu