W czwartek ZDMiKP rozstrzygnął przetarg na dostawę energii elektrycznej w pierwszym półroczu 2023 roku potrzebnej do oświetlenia bydgoskich ulic. Oświetlenie ulic to jednak tylko jedna z potrzeb na dzisiaj nie ma wykonawcy do funkcjonowania instytucji miejskich czy zasilania tramwaju. Jak informowaliśmy w ostatnim czasie – w ostatnim przetargu dla Bydgoskiej Grupy Zakupowej nie wpłynęła żadna oferta, natomiast w czasie podjęcia rozmów przez ratusz z Enea w trybie z wolnej ręki ta państwowa spółka nie wyraziła zainteresowania dostawą energii na potrzeby Bydgoszcz.
Uroczystym zapaleniem lampek na wielkiej choince, która stanęła na płycie Starego Rynku oraz iluminacji świetlnych rozpoczął się tegoroczny Bydgoski Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do 22 grudnia Przed nami zatem przeszło miesiąc jarmarku, pierwszy raz mamy jednak sytuację, że lampki choinkowe zapalone są mniej więcej w połowie listopada.
Jak pokazują badania przeprowadzone przez KidsRights we współpracy z Szkołą Ekonomiczną Erasmus i Międzynarodowym Instytutem Badań Społecznych Erasmus, nie mamy powodów do zadowolenia. Organizacja przeanalizowała, w jaki sposób prawa dziecka są przestrzegane na całym świecie oraz w jakim stopniu kraje są zaangażowane w ich poprawę. Wynik? Polska zajmuje w nim dopiero 123 miejsce na 185. przebadanych krajów. Wyżej w rankingu znalazły się takie państwa jak: Kazahstan, Albania czy Iran. Międzynarodowy Dzień Praw dziecka, przypadający na 20 listopada, jest więc okazją do tego, by m.in. przypomnieć dorosłym, o ogromnej roli, jaką pełnią w przestrzeganiu praw najmłodszych. Fundacja Happy Kids, jako organizacja specjalizująca się w opiece nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców biologicznych, zwraca szczególną uwagę na prawa 16. tys. z nich przebywających w domach dziecka.
Zespół ze Stanford Medicine zdołał wszczepić myszom obce komórki trzustki bez leków obniżających odporność. Gryzonie trwale odzyskały zdrowie. Podobna metoda może też pomóc w transplantacjach narządów - sądzą naukowcy.
,,Zadbana Gmina” - to nazwa aplikacji, która ma ułatwić komunikację mieszkańców gminy Białe Błota z urzędem. Celem aplikacji jest zgłaszanie przez mieszkańców usterek i problemów wymagających naprawy – może być to dziura w chodniku, popękana barierka, czy uszkodzenia na przystankach autobusowych. Kilka lat temu taką aplikację ,,Dbamy o Bydgoszcz” wprowadziła właśnie Bydgoszcz.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
6 czerwca po raz 5. na stadionie Zawiszy Bydgoszcz zorganizowany zostanie Memoriał Ireny Szewińskiej, to po raz trzeci wydarzenie lekkoatletyczne zaliczane do najważniejszych na świecie w ramach cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Na dobre dwa tygodnie przed memoriałem wiemy już, że będą mocne nazwiska, jakich do tej pory nie było w Bydgoszczy.
W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.
Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.