Żyjemy w czasach na pewno niespokojnych, gdy 4 lata temu z wielką fetą świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości to nie spodziewaliśmy się zapewne, że już wkrótce będziemy mieli za wschodnią granicą wojnę. Jednocześnie od wielu lat żyjemy w spolaryzowanym dyskursie politycznym, gdzie nazwanie kogoś ,,zdrajcą” jest na porządku dziennym. Nie sprzyja to jednak budowaniu wspólnotowości, a jednocześnie tożsamości narodowej, stąd też coraz większe ryzyko, że 11 listopada będzie nam się kojarzyć jedynie z dniem wolnym, jakimś festynem, rogalami, może komuś z gęsiną, ale tylko z tym.
W ramach rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 zaplanowano modernizację stacji kolejowej Bydgoszcz Osowa Góra oraz powstanie nowej, którą nazwano Bydgoszcz – Okole.
W Egipcie trwa obecnie szczyt klimatyczny COP27, z udziałem światowych przywódców, gdzie prowadzone są dyskusję o tym jak przyśpieszyć dążenia do osiągnięcia neutralności politycznej. Wśród gości tego szczytu jest polski prezydent Andrzej Duda, ale także młoda bydgoszczanka Dominika Lasota, która zaczepiła głowę polskiego państwa, wyrażając niezadowolenie z tego, że Polska zbyt mało ambitnie podchodzi do wyzwań klimatycznych.
W ostatnim czasie na dwóch odcinkach drogi ekspresowej S-5 zostały wystawione świadectwa przejęcia robót, co w branży drogowo-budowlanej oznacza dokonanie przez inwestora odbioru inwestycji oraz zasadnicze jej ukończenie – mowa o odcinkach Nowe Marzy – Dworzysko oraz Białe Błota – Szubin. Zapewne w najbliższych tygodniach będą prowadzone jeszcze prace, ale będą miały one charakter typowo wykończeniowy i nie powinny wpływać na płynność ruchu.
Od środy mieszkańcy Inowrocławia, którzy spełniają kryteria do zakupu tańszego węgla, mogą składać do MOPS lub Urzędu Miasta wnioski. Inowrocławski ratusz przeprowadził ankietę z której wynika, że zakupem węgla po preferencyjnej stawce zainteresowanych jest 215 inowrocławian, w oparciu o to Inowrocław złożył zapotrzebowanie w pierwszej transzy na około 300 ton węgla. Zgodnie z ustawę ten węgiel nie może być dla mieszkańca droższy niż 2 tys. zł za tonę – na dzisiaj jednak nie ustalono ostatecznie jaka będzie cena.
,,Razem bezpieczniej” to program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka, w przeszłości szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz szefa Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który wraz z głową państwa zginął w katastrofie smoleńskiej. W ramach programu jego imienia rząd rozdysponuje do 2024 roku blisko 12 mln zł, wśród zakwalifikowanych projektów znalazły się dwa bydgoskie.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Władze Bydgoszczy przygotowują się do położenia nowych torowisk tramwajowych, z kolei Zarząd Województwa chce kupić do 7 nowoczesnych pociągów, bydgoski ratusz też chce wymieniać tabor tramwajowy – to informacje znane z wielu bydgoskich mediów, wszystko sfinansowane ma być jednak przez Unię Europejską, a te środki jak wskazuje dziennikarz Jorge Valero z Bloomberg.com są zagrożone.
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.