Rosjanie w ostatnim czasie skupili się na atakowaniu infrastruktury cywilnej na Ukrainie, co doprowadzić może do tego, że tysiące Ukraińców nie będzie miało zapewnionego podstawowego schronienia, czy dostępu do wody i ogrzewania. Część ekspertów doradzających Unii Metropolii Polskich podejrzewa, że być może zimą do Polski dotrze kolejna fala uchodźców, choć jest zgoda co do tego, że będzie ona znacznie mniejsza od tej jaką widzieliśmy wiosną gdy wojna się zaczęła.
1 listopada około godziny 11 przy ulicy Grunwaldzkiej doszło do zderzenia autobusu miejskiego z samochodem osobowym. Impet uderzenia był tak duży, że samochód osobowy został popchnięty bokiem o kilka metrów, zatrzymując się przed samym przejściem na pieszych, gdzie mogło dojść do tragedii. Wstępnie wszystko wskazuje, że nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.
Dzisiaj – 1 listopada – na Cmentarzu Starofarnym odbyła się kwesta na ratowanie zabytkowych grobowców, które tworzą historię miasta. Z tego powodu zarówno kwestujących znanych bydgoszczan, z najważniejszymi przedstawicielami lokalnych władz nie trzeba było przekonywać do zaangażowania, tego samego nie trzeba było czynić również wobec mieszkańców, którzy ofiarnie dokładali się. Kwestę organizuje od wielu lat Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, dzisiaj można było spotkać osoby, które kwestowały ponad 20 razy. Środki zebrane z kwesty przeznaczane były na cmentarze Starofarny i Nowofarny.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Władze Bydgoszczy przygotowują się do położenia nowych torowisk tramwajowych, z kolei Zarząd Województwa chce kupić do 7 nowoczesnych pociągów, bydgoski ratusz też chce wymieniać tabor tramwajowy – to informacje znane z wielu bydgoskich mediów, wszystko sfinansowane ma być jednak przez Unię Europejską, a te środki jak wskazuje dziennikarz Jorge Valero z Bloomberg.com są zagrożone.
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.