Na temat inicjatywy budowy wokół terminalu intermodalnego Bydgoszcz-Emilianowo za dużo się oficjalnie nie mówi, temat jednak w branżowych rozmowach jest obecny, pojawił się też się przy okazji obrad samorządów, ale do tej pory większego rozgłosu nie zdobył. W projekt mocno zaangażować chce się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która pierwszą szerszą prezentację tej inicjatywy planuje w poniedziałek na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku, które odbędzie się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.
Można zaobserwować, że sporty zimowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. W Polsce znajdują się bardzo ciekawe ośrodki narciarskie. Ponadto turyści wyjeżdżają często do Austrii, Włoch czy na Słowację. Rekomendowane jest zabezpieczenie wyjazdu właściwą polisą turystyczną. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że koszty wypadku mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy poświęcony Józefowi Wybickiemu. Inicjatorem wydania waloru filatelistycznego, upamiętniającego twórcę słów rodzimego hymnu, było Ministerstwo Spraw Zagranicznych, we współpracy z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Uroczyste odsłonięcie tego znaczka miało miejsce 29 września w warszawskiej siedzibie MSZ.
W stosunku 53 za i 43 przeciw Senat RP usunął z przyjętej przez Sejm ustawy o diagnostyce laboratoryjnej zapisy, które ograniczają prawa rektorów uczelni medycznych do przekształcania i likwidowania szpitali. Te zapisy nazywamy lex Biziel, bowiem nawet wiceminister zdrowia przyznał, że przyczyną wprowadzenia tych zapisów są plany rektora UMK wobec bydgoskiego szpitala Biziela. Teraz projektem ponownie zajmie się Sejm RP, który może go odrzucić.
W tym tygodniu w stolicy Bawarii Monachium odbywają się 25. Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji ExpoReal. Według danych organizatora bierze w nich około 40 tys. gości. Targi ExpoReal to miejsce spotkania inwestorów, firm wdrażających nowoczesne technologie, a także tych, którzy inwestorów poszukują, a tu się otwiera rola dla samorządów.
W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za szkody środowiskowe – maksymalna kara wynosi już nie 100 tys. zł, ale 10 mln zł. Jest szansa, że część kar będzie zasilać budżety samorządów, które najbardziej doświadczają skutków działalności prowadzących do szkód środowiskowych. Zabiega o to inowrocławska posłanka Magdalena Łośko, która w wakacje interweniowała w związku z zatruciem jeziora Gopło.
W czwartek Senat debatuje nad ustawą o diagnostach laboratoryjnych, do której dopisano ograniczenie kompetencji rektorów uczelni medycznych do samodzielnego decydowania o likwidacji podległych im szpitali. Biuro Legilacyjne Senatu i Komisja Zdrowia uważają, że ten zapis jest niekonstytucyjny. Wiceminister zdrowia Piotr Bromber w czasie senackiej dyskusji wytknął, że do takich kroków prawnych doprowadził rektor toruńskiego UMK, wypominając mu chociażby zignorowanie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, którą w czerwcu zwołano specjalnie w temacie bydgoskich szpitali uniwersyteckich.
– Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.
Entuzjazm, który pamiętaliśmy z lutego i marca, gdy Polacy organizowali pomoc humanitarną dla Ukrainy już znacznie opadł, nie oznacza to jednak, że tej pomocy nie ma. Chociażby w poniedziałek do Krzemieńczuka, miasta partnerskiego Bydgoszczy na Ukrainie, dotarł w pełni zapakowany tir.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Władze Bydgoszczy przygotowują się do położenia nowych torowisk tramwajowych, z kolei Zarząd Województwa chce kupić do 7 nowoczesnych pociągów, bydgoski ratusz też chce wymieniać tabor tramwajowy – to informacje znane z wielu bydgoskich mediów, wszystko sfinansowane ma być jednak przez Unię Europejską, a te środki jak wskazuje dziennikarz Jorge Valero z Bloomberg.com są zagrożone.
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.