Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: poniedziałek, 31 październik 2022

Dzisiaj w Kościele katolickim uroczystość Wszystkich Świętych, w której oddawana jest cześć wszystkim świętym tym znanym i nieznanym. W polskiej tradycji tego dnia gromadzimy się na cmentarzach podczas nabożeństw. Na znaczenie tej uroczystości spójrzmy przez pryzmat rozważań byłego papieża Benedykta XVI, które wygłosił 1 listopada podczas modlitwy Anioł Pański.

Opublikowano w Regionalne

Dzisiaj Pomnik Walki i Męczeństwa jest jednym z wyraźniejszych elementów na płycie Starego Rynku, przez 38 lat pomnikowi towarzyszył szaniec, który decyzją prezydenta Konstantego Dombrowicza w 2007 roku przeniesiono na Wyżyny, tam jednak niestety ulega degradacji.

Opublikowano w Bydgoszcz

We wtorek 1 listopada przypada Wszystkich Świętych, tego dnia tradycyjnie odwiedzamy cmentarze, co powodować może większe natężenie ruchu. Już kolejny rok z rzędu władze Bydgoszczy oferują bezpłatną komunikacją publiczną, chcąc w ten sposób zachęcić do wyboru tej formy przemieszczania się. Jednocześnie wokół cmentarzy będzie obowiązywać reorganizacja ruchu, stąd też jak ktoś decyduje się na prywatny samochód powinien uważnie obserwować znaki przy cmentarzach.

Opublikowano w Bydgoszcz
poniedziałek, 31 październik 2022 12:35

W Skandynawii opracowano chip szybszy niż cały internet

Duńsko-szwedzki zespół opracował chip, który przesyła informacje z prędkością prawie 2 miliony gigabitów na sekundę (2 Pbit/s) - dwa razy wyższą, niż wynosi cały internetowy transfer danych. Naukowcy planują już budowę układu o prędkości 100 Pbit/s.

Opublikowano w Magazyn

W ubiegły poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę o przekazaniu pomocy humanitarnej dla ukraińskiego miasta Izmaił o wartości wycenianej na 65 tys. zł. Liczący ponad 70 tys. mieszkańców Izmaił jest miastem portowym, położonym nieopodal Odessy, prowadzi ono również współpracę partnerską z Włocławkiem, stąd też zainteresowanie w naszym województwem pomocą . Decyzją sejmiku sprzed kilku miesięcy założono, że kujawsko-pomorskie na pomoc humanitarną dla ukraińskich samorządów przeznaczy do 0,5 mln zł. W tym wypadku zagospodarowano część tej kwoty.

Opublikowano w Regionalne
poniedziałek, 31 październik 2022 10:38

Inowrocławski OSIR przestał być zakładem budżetowym

W czwartek Rada Miejska Inowrocławia zdecydowała o przekształceniu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu z zakładu budżetowego na jednostkę budżetową. Jest to przekształcenie typowo księgowe, w praktyce można powiedzieć, że podmiotowość OSIR wobec Urzędu Miasta została ograniczona. Przekształcenie wynikło z potrzeb budżetowych.

Opublikowano w Inowrocław

- Dzisiaj polski parlament zaszczycili swoją obecnością goście z holenderskiego Eindhoven – wygłosił w czwartkowym oświadczeniu poselskim poseł Jan Szopiński. Mowa o Theo Timmersie, Josie Van Hamie oraz Andre Pietersie, którzy od ponad 30 lat, dwa razy w roku przywożą do Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych pomoc materialną dla podopiecznych od Holendrów.

Opublikowano w Bydgoszcz

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu