Wielka Pętla Fordonu to najogólniej mówiąc projekt rewitalizacji sporej przestrzeni rekreacyjnej wraz z budową ścieżki rowerowej i pieszej. Inicjatywa dla poszczególnych swoich etapów uzyskiwała wysokie poparcie w ostatnich edycjach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, ale zamiast rozpoczęcia inwestycji jeden z mieszkańców skierował skargę na uchwały Rad Osiedla do Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, radni obawiając się zarzutów o brak działania chcą sprawę skierować do prokuratury, natomiast prezydent do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości wstrzymał realizację inwestycji, choć jest już pozwolenie budowlane i był przygotowany do ogłoszenia przetarg.
Mieszczący się przy ulicy Dworcowej 63 budynek powstał pod koniec XIX wieku na potrzeby Dyrekcji Kolei Wschodniopruskiej, obiekt do dzisiaj jest jednym z bardziej okazałych w tej części śródmieścia, od wielu lat jest jednak wykorzystywany w niewielkiej części na potrzeby jednej z przychodni. Miasto Bydgoszcz sprzedało go w części firmie Pan Development z Poznania. Z tą transakcją wiążą się nadzieję, że przyniesie ona jego rewitalizację oraz jego zagospodarowanie. Poznańska firma za większościowe udziały zapłaci prawie 7 mln zł.
57% obywateli Unii Europejskiej jako satysfakcjonujące uważa działania Unii Europejskiej po rosyjskiej agresji na Ukrainie – wynika z październikowego badania opinii publicznej Eurobarometr. Ocena działań podejmowanych przez Brukselę jest różna w zależności od kraju, Polska zalicza się do tych państw, gdzie satysfakcja jest największa.
Inowrocławski ratusz prosi o pilne składanie przez mieszkańców deklaracji chęci zakupu węgla za pośrednictwem samorządu. Deklaracje należy wypełniać do piątku, można też drogą elektroniczną - Mamy mało czasu – przepraszam za takie terminy, ale takie terminy są nam narzucane z góry.
W środę radni zmienili statut Parku Kultury, który mieścił się w Młynach Rothera (jako instytucja nimi zarządzająca), zmiany tak naprawdę sprowadzają się do zmiany nazwy na Centrum Kultury i Nauki Młyny Rothera. Nowa nazwa ma bardziej odzwierciedlać profil, w kierunku którym zmierzają Młyny Rothera.
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w nowej perspektywie do bydgoskiego obszaru metropolitalnego trafi 112 mln euro. Zgodnie z osiągniętymi uzgodnieniami w województwie kujawsko-pomorskim w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej z praktycznym rozliczeniem do 2030 roku, Bydgoszcz i Toruń będą tworzyć dwa osobne ZIT-y, jak podkreślają bowiem władze Bydgoszczy, taka formuła współpracy z Toruniem się nie sprawdziła. Informację o tym jak wygląda wdrażanie ZIT dla nowej perspektywy przedstawiono na środowej sesji Rady Miasta.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
W listopadzie PESA przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych ELF2, które zostały użyczone spółce PolRegio na świadczenie przewozów na terenie województwa. Tamte pociągi sfinansowano głównie z Unii Europejskiej w ramach kończącej się perspektywy finansowej. W planach jest zakup jednak kolejnych pociągów, na które już rozpisano przetarg.
Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.