Od wtorku zacznie funkcjonować parking typu Park&Ride przy Węźle Zachodnim, przy samej parafii pw. św. Antoniego. Parking ten wybudowano już kilka miesięcy temu, od wtorku będzie trzeba za niego jednak płacić. W zamian kierowca i pasażerowie otrzymają prawo do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej.
Tymi słowami prezydent Rafał Bruski określił tegorocznych laureatów Bydgoskich Autografów, którzy złożyli swoje pamiątkowe tablice na symbolicznej ulicy Długiej. W sobotę odbyła się uroczystość uczczenia w ten sposób redaktor Hanki Sowińskiej oraz rodziny Abramczyków, właścicieli firmy zajmującej się przetwórstwem ryb obecnej na rynkach całego świata.
Czysty krzem ze zużytych modułów fotowoltaicznych już dziś, w warunkach laboratoryjnych, potrafią odzyskać naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Teraz zbadają, czy opracowaną przez nich technologię można wdrożyć na skalę przemysłową. Na tym kosztownym pierwiastku bazuje nie tylko fotowoltaika, ale i cała elektronika. Rozwiązanie z PG pozwoli na ograniczenie zużycia cennych materiałów i energii w procesach dalszej produkcji oraz ilości odpadów.
Ponad 80 proc. Polaków przyznaje, że miało kontakt z dezinformacją i fałszywymi newsami. Mimo to większość z nas korzysta ze źródeł informacji obarczonych największym ryzykiem zafałszowania – wynika z badania Fundacji Digital Poland. Szczególnie narażoną grupą jest młodzież, która czerpie wiedzę przede wszystkim z mediów społecznościowych. Zdaniem ekspertów należy zadbać o włączenie do podstaw programowych zajęć szerzących wiedzę o tym, jak weryfikować informacje. Potrzebne są też regulacje prawne, które ochronią odbiorców treści.
W pierwszych dniach po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Bydgoszczy widoczne było ogromne zaangażowanie osób, chcących pomagać Ukraińcom. Z czasem to zaangażowanie znacznie zmalało, jutro (23 października) będzie jednak okazja, aby zrobić coś razem. W Młynach Rothera odbędzie się akcja plecenia siatek maskujących, które trafią do ukraińskich żołnierzy na froncie.
Były wicemarszałek województwa Edward Hartwich został wybrany na prezesa Portu Lotniczego Bydgoszcz, pełni jednocześnie funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy (nie wiadomo czy z tej funkcji teraz zrezygnuje). Hartwich jest związany z Platformą Obywatelską, ale można odnieść wrażenie, że tego kroku nikt w Toruniu nie konsultował z bydgoskimi strukturami.
Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.
Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:
Władze Bydgoszczy przygotowują się do położenia nowych torowisk tramwajowych, z kolei Zarząd Województwa chce kupić do 7 nowoczesnych pociągów, bydgoski ratusz też chce wymieniać tabor tramwajowy – to informacje znane z wielu bydgoskich mediów, wszystko sfinansowane ma być jednak przez Unię Europejską, a te środki jak wskazuje dziennikarz Jorge Valero z Bloomberg.com są zagrożone.
Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.