Wprowadzone w piątek korekty rozkładów komunikacji miejskiej nie są przyjęte przez mieszkańców pozytywnie, ratusz tłumaczy to jednak wzrostem kosztów zarówno paliwa oraz zapowiadanymi wzrostami cen energii elektrycznej. Prezydent Rafał Bruski nie wyklucza nawet, że jak sytuacja się nie ustabilizuje to będą konieczne kolejne cięcia. Podobne problemy mają jednak też inne miasta, w sobotę swoje rozkłady korygował chociażby Poznań, dość niepewna sytuacja może pojawić się w Inowrocławiu, którego tabor opiera się o napęd elektryczny.
Przed dwoma tygodniami RyanAir poinformował, że od 31 października z Bydgoszczy samoloty będą latały do nowego miasta w siatce połączeń – liczącego ponad 460 tys. mieszkańców Bristolu. Ta wiadomość przewija się też w brytyjskich mediach, niektóre publikację wręcz zachęcają do tego, aby skorzystać i przylecieć do Bydgoszczy. Tym samym na nowym kierunku lotów Bydgoszcz zyskuje promocyjnie.
Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będą zobowiązane do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Rząd zachęca również gospodarstwa domowe do oszczędzania energii, premiując to 10-proc. upustem i dając gwarancję jej ceny do zużycia na poziomie 2 tys. kWh rocznie. Tego typu wysiłki na rzecz oszczędzania prądu będą mieć przełożenie na jego ceny. Mechanizm giełdowy i rynkowy działa bowiem w ten sposób, że im mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym niższa cena, ponieważ tym mniej droższych źródeł wytwarzania jest włączanych do systemu. Wbrew powszechnemu przekonaniu ceny nie zależą od polityki spółek energetycznych.
W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.
W sobotę na torze regatowym w Brdyujściu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we wioślarstwie, które zgromadził blisko 300 zawodników z całej Polski, choć w klasyfikacji generalnej triumfowały uczelnie z kujawsko-pomorskiego.
6 czerwca po raz 5. na stadionie Zawiszy Bydgoszcz zorganizowany zostanie Memoriał Ireny Szewińskiej, to po raz trzeci wydarzenie lekkoatletyczne zaliczane do najważniejszych na świecie w ramach cyklu World Athletics Continental Tour Gold. Na dobre dwa tygodnie przed memoriałem wiemy już, że będą mocne nazwiska, jakich do tej pory nie było w Bydgoszczy.
Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.