Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: piątek, 12 kwiecień 2019

3 kwietnia 1940 roku w Katyniu doszło do pierwszej egzekucji polskich oficerów z rozkazu Józefa Stalina. Szacuje się, że w taki bestialski sposób w Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni zamordowanych było ponad 21 tys. przedstawicieli polskich elit. Dzisiaj Katyń wspominamy szczególnie w dniu 13 kwietnia, jest to nawiązanie do 1990 roku, gdy władze Związku Radzieckiego pierwszy raz przyznały się do tej zbrodni. Przez kilkadziesiąt lat ZSRR zaprzeczały jakoby NKWD stało za tą zbrodnią.

Opublikowano w Regionalne
piątek, 12 kwiecień 2019 21:54

Parowóz Ol49-69 odwiedził Bydgoszcz

W piątek na stacji Bydgoszcz Główna zawitała zabytkowa lokomotywa Ty42, która przyjechała z Torunia jako pociąg KO-PIERNIK, a następnie wyruszyła do Nowej Wsi Wielkiej i z powrotem jako pociąg BRDA. Następnie lokomotywa poprowadziła pociąg Niedźwiadek do Kościerzyny. Do parowozowni w podpoznańskim Wolsztynie powróci w poniedziałek, już jednak o nasz region nie zahaczy.

Opublikowano w Bydgoszcz

W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Inowrocławiu zostały zorganizowane oficjalne uroczystości, w trakcie których pamiętano również o zmarłych w katastrofie smoleńskiej z 2010 roku. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Świętej Barbary i Świętego Maurycego.

Opublikowano w Inowrocław
piątek, 12 kwiecień 2019 19:33

Marsz Równości pod znakiem zapytania

Na 11 maja zapowiedziano I Marsz Równości w Bydgoszczy, patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Rafał Bruski. Może pojawić się jednak prawny problem, bowiem w centrum Bydgoszczy przez cały dzień odbywać będą się pikiety w ,,obronie tradycyjnych wartości”, które zgłosiły osoby fizyczne.

Opublikowano w Bydgoszcz

Andrzeja Zauchę zapamiętano przede wszystkim jako piosenkarza oraz poprzez jego przeboje jak chociażby ,,C'est la vie – Paryż z pocztówki”. Związany był głównie z Krakowem, ale to w Bydgoszczy od ponad dekady odbywa się festiwal jego pamięci.

Opublikowano w Bydgoszcz

Obradująca dzisiaj na nadzwyczajnej sesji Rada Miejska w Inowrocławiu wyraziła zgodę na przekazanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania ulic: Poznańskiej, Górniczej, i Stanisława Staszica, wraz z przebudową ulicy kard. Józefa Glempa powiatowi inowrocławskiemu. Samorząd chce pozyskać dofinansowanie rządowe na realizacje tej inwestycji.

Opublikowano w Inowrocław
piątek, 12 kwiecień 2019 13:59

Ostatni dzień egzaminów bez zakłóceń

Piątkowym egzaminem z języków obcych zakończył się tegoroczny egzamin gimnazjalny. Dzisiaj jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, podobnie jak wczoraj, egzaminy przeprowadzono we wszystkich szkołach, pomimo trwającego strajku nauczycieli.

Opublikowano w Regionalne
piątek, 12 kwiecień 2019 13:46

Szczypta meblarskiej historii - komoda

O komodzie słyszano już w XVII w. , ponieważ wtedy mebel ten został zrobiony po raz pierwszy i to dla króla Francji. Można było ja znaleźć w bogatych wnętrzach (szczególnie w sypialni), uważano za wyrób luksusowy, a była wykorzystywana przede wszystkim do przechowywania bielizny oraz różnych drobnych przedmiotów. Kolejne lata przyniosły trochę zmian, ponieważ komoda znalazła swoje miejsce także w salonach i przedpokojach. Wyglądała jak skrzynia, a dopiero później w procesie produkcji dodano do niej szufladki. Zawsze bogato zdobiona, elegancka, w XX I XXI w. przybiera o wiele prostszą formę, ale i tak zachwyca i pojawia się w wielu domach.  

Opublikowano w Polecane

Wybór oferty koreańskiego Hyundai zamiast oferty PESA Bydgoszcz na dostarczenie 213 tramwajów dla Warszawy wywołał polityczną burzę. Na chwilę obecną przetarg ten nie ma rozstrzygnięcia, bowiem Krajowa Izba Odwoławcza wezwała Tramwaje Warszawskie do unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty.

Opublikowano w Bydgoszcz

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami jak liderzy polityczni przelicytowują się w propozycjach świadczeń dla Polaków. Z inicjatywy Nowej Konfederacji wyszedł apel ,,przeciwko kradzieży przyszłości Polski” kierowany do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz lidera PO Grzegorza Schetyny, a także do liderów opinii oraz mediów. Prezentujemy poniżej jego treść.

Opublikowano w Magazyn

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

« Październik 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
  • Za nami najcieplejszy kwiecień w historii

    Z analizy Copernicusa (unijnej agendy badającej zmiany klimatu) wynika, że za nami najcieplejszy na świecie kwiecień od 1940 roku – czyli od momentu prowadzenia pomiarów. Średnia temperatura w kwietniu na świecie wyniosła 15,03 stopnia C i była o 0,67 stopnia wyższa od średniej kwietniowej dla lat 1991-2020. Został pobity jednocześnie kwietniowy rekord z 2016 roku, dotychczas uznawany za najcieplejszy.

    Etykiety: klimat
  • Unia Europejska politycznie nie taka straszna. Spot profrekwencyjny

    9 czerwca odbędą się wybory europejskie, w których wybierzemy nowe władze Unii Europejskiej. W Polsce o zaletach obecności w UE mówi się głównie za sprawą funduszy na inwestycje, ale czy politycznie Unia też ma zalety? Wraz z Komitetem Obrony Demokracji przygotowaliśmy spot profrekwecyjny, który dotyka elementu politycznego funkcjonowania UE.

Wiadomości z regionu