Wiadomości z Inowrocławia https://portalkujawski.pl Fri, 17 May 2024 09:16:48 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Verbum Crucis https://portalkujawski.pl/magazyn/item/12479-verbum-crucis https://portalkujawski.pl/magazyn/item/12479-verbum-crucis Verbum Crucis

Zmurszałe wierzby śnią smacznie w ogrodzie

Przykryte wiekuistym blaskiem cnej wieczności

Jak w obrazie Bruegla tylko jeszcze mocniej

Czas dopełnia wieczność - zmaga się ze śmiercią

 

Szary świt nadchodzi gdy nastaje koniec

Modlitwa i pacierz – zbawienie dla duszy

Czas jest posłem śmierci i jego istnienie

Porządek doczesny nieustannie kruszy

 

Wiatr zmaga się z liśćmi na parkingu w grudniu

Przed kościołem cisza migocą światełka

Na rubieżach miasta pośród ciemnej nocy

Śladami umarłych rusza cna procesja

 

Na skraju rozwidleń czas zamyka trumnę

Po ustach panoszą się dawne imiona

Gdzie jest pieśń tamta z brewiarza wyciągnięta

Tam w głębokiej ziemi leży położona

 

 

Olgierd Bondara

 

]]>
Magazyn Sun, 24 Dec 2017 19:49:56 +0100
Błogosławionych świąt https://portalkujawski.pl/region/item/12482-blogoslawionych-swiat https://portalkujawski.pl/region/item/12482-blogoslawionych-swiat Błogosławionych świąt

Spokojnych świąt spędzonych w gronie rodziny, a także odpoczynku od spraw codziennych w tym okresie - życzy redakcja Portalu Kujawskiego.

 

]]>
Regionalne Sun, 24 Dec 2017 13:21:16 +0100
Wigilia Emigracyjna https://portalkujawski.pl/magazyn/item/12478-wigilia-emigracyjna https://portalkujawski.pl/magazyn/item/12478-wigilia-emigracyjna Wigilia Emigracyjna

Poeci, którzy po II Wojnie Światowej w akcie swojego antykomunizmu wyemigrowali poza granicę naszego kraju, dziś w Wigilię Narodzenia Pańskiego, wracają do nas z patriotycznym przesłaniem o potężnej mocy.

 

Wieczór Wigilii Bożego Narodzenia spędzali samotnie w swych ubogich domach gdzieś poza krajem na emigracji. Wzgardzeni, w samotności lub też w towarzystwie innych polskich emigrantów przeżywali kolejne swe Wigilię, mając jeszcze w pamięci tamte grudniowe wieczory w międzywojennej Polsce, odbywane pośród licznego towarzystwa. I choć znakomity polski poeta Marian Hemar pisał z Londynu w jednym ze swych wierszy: „Ten wiersz niech będzie świadkiem. Zobaczymy – przy świadku – Kto komu obywatelstwo. Odbierze. Na ostatku” to kolejne lata i tak spędzane były daleko od rodzinnej Polski z coraz mniejszą nadzieją na powrót do wolnego kraju.

 

I mimo że wzgardzeni, wygnani z Polski, poeci, nie przestali tworzyć i pielęgnować polskiej kultury. Zaprawdę niezrozumiałe że ten zapis polskiego wspólnotowego losu nadal marginalizowany jest w III Rzeczypospolitej. Zostali przebici za niewierność moskiewskich kolaborantów wobec polskiej tradycji niepodległości – dziś z ich żywotów i twórczości wypływa ofiara która stanowi o sile polskiej kultury.

 

Byli w gronie emigrantów nieodżałowany Kazimierz Wierzyński, zmarły tragicznie Jan Lechoń, wspomniany już Lwowiak Marian Hemar, piłsudczyk Ignacy Matuszewski, była Beata Obertyńska, ale był też wybitny jedyny w swym rodzaju poeta, samotnik Stanisław Baliński, który już w 1939 roku przebywając na emigracji w Paryżu pisał tak:

 

Kolęda warszawska 1939

O Matko, odłóż dzień Narodzeni

Na inny czas,

Niechaj nie widzą oczy Stworzenia,

Jak gnębią nas.

 

Niechaj się rodzi Syn najmilejszy

Wśród innych gwiazd,

Ale nie u tutaj, nie w najsmutniejszym

Ze wszystkich miast.

 

Bo w naszym mieście, które pamiętasz

Z dalekich dni,

Krzyże wyrosły, krzyże i cmentarz,

Świeży od krwi.

 

Bo nasze dzieci pod szrapnelami

Padły bez tchu.

O święta Mario, módl się za nami,

Lecz nie chodź tu.

 

A jeśli chcesz już narodzić w cieniu

Wojennych zgliszcz,

To lepiej zaraz po narodzeniu

Rzuć Go na Krzyż.

 

Bóg się rodzi, moc truchleje! Życzę Wszystkiego Najlepszego dla czytelników Portalu Kujawskiego, z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

 

Olgierd Bondara

 

 

 

Wigilia Emigracyjna

 

]]>
Magazyn Sun, 24 Dec 2017 09:43:00 +0100