Wiadomości z Inowrocławia https://portalkujawski.pl Sat, 18 May 2024 12:13:01 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl ,,Zespół kolesi” - słowa które oburzyły wielu samorządowców z regionu https://portalkujawski.pl/region/item/8984-zespol-kolesi-slowa-ktore-oburzyly-wielu-smorzadowcow-z-regionu https://portalkujawski.pl/region/item/8984-zespol-kolesi-slowa-ktore-oburzyly-wielu-smorzadowcow-z-regionu

Ubiegły tydzień zdominowały działania części samorządowców, którzy chcieli aby lokalne samorządy zapowiedziały uznawanie orzeczeń Trybunały Konstytucyjnego, nawet jeżeli nie opublikuje ich rząd. Taką uchwałę po dłuższej awanturze przyjęła Rada Miasta Bydgoszczy, zaś radny Roman Jasiakiewicz oczekuje, aby w tej sprawie również wypowiedział się Sejmik Województwa. Szukamy przyczyny takiego postępowania.

Radni Platformy Obywatelskiej oraz klubu SLD Lewica Razem spotkali się z krytyką wielu środowisk, iż wprowadzają politykę sejmową na szczebel samorządowy. Podobny ton prezentuje również oświadczenie wojewody po środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy.

 

Inspiracje do działania radnych mogły być różne. Z jednej strony mogło być to polityczne wyrachowanie, ale wielu samorządowców oburzyła również nierozważna wypowiedź rzecznik rządu posłanki Beaty Mazurek, która wręcz z pogardą wypowiedziała się o Sądzie Najwyższym.

 

W ubiegły wtorek Sąd Najwyższy przyjął uchwałę, w której zaleca sędziom różnych szczebli respektowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych nieopublikowanych. Chodzi o to, że sędziowie zdaniem SN nie mogą udawać, że tych orzeczeń TK nie ma.

 

Na tę decyzję zareagowała posłanka Beata Mazurek z PiS - Zebrał się zespół kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy.

 

Te słowa oburzyły m.in. radnego wojewódzkiego Romana Jasiakiewicza, z wykształcenia prawnika - Mam nadzieję, że to odosobniony pogląd w Klubie PIS, wyłącznie Pani Rzecznik. Taka wypowiedź to zbrodnia na demokracji! - napisał w ubiegły wtorek na Facebook-u Jasiakiewicz. Radny liczył, że koledzy partyjni posłanki Mazurek potępią te słowa, a stało się odwrotnie, gdyż z tym poglądem zaczęło się utożsamiać wielu innych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Z tego też powodu dwa dni później Jasiakiewicz uznał, iż Sejmik Województwa powinien w tej sprawie zabrać głos. Na chwilę obecną nie wiemy jak odniesie się do tej propozycji prezydium oraz Zarząd Województwa.

 

Trudno w działaniu bydgoskich radnych PO szukać odpowiedzi na zachowanie posłanki Mazurek, gdyż już kilka dni przed tą kontrowersyjną wypowiedzią, nieoficjalnie mówiło się, że z takim projektem uchwały radni Platformy Obywatelskiej wyjdą. Po środowym głosowaniu wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński przyznał jednak, że lewica do ostatniej chwili wahała się, czy powinna poprzeć tę uchwałę zaproponowanych przez koalicjanta z PO. Wypowiedź posłanki Mazurek miała okazać się tutaj przesądzająca.

 

]]>
Regionalne Wed, 04 May 2016 00:34:11 +0200
Zastępca prezydenta obiecuje, że do debaty nad nowymi taryfami dojdzie https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8983-zastepca-prezydenta-obiecuje-ze-do-debaty-nad-nowymi-taryfami-dojdzie https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8983-zastepca-prezydenta-obiecuje-ze-do-debaty-nad-nowymi-taryfami-dojdzie

Od pewnego czasu pojawia się w przestrzenni publicznej postulat obniżenia ceny biletu godzinnego, do podobnej stawki jak w przypadku bilet jednorazowego. Nowa siatka połączeń wymusza bowiem większą liczbę przesiadek, stąd też wielu mieszkańców uważa, że za tymi zmianami powinny pójść również taryfy. Próbę podjęcia debaty podjął przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rafał Piasecki, jednak uniemożliwiła ją negatywna ocena zastępcy prezydenta.

W rozmowie z nami zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz obiecuje jednak, że do takiej debaty w przyszłości dojdzie, ale na tę chwilę Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej nie dysponuje rzetelnymi danymi. Kozłowicz daje nam również do zrozumienia, iż tak dyskusja będzie potrzebna.

 

Na nią jednak przyjdzie nam dość długo poczekać, gdyż Kozłowicz w piśmie kierowanym do komisji informuje, iż do tematu będzie można wrócić dopiero pod koniec roku. Przez kolejne miesiące ZDMiKP chce bowiem analizować jak funkcjonują potoki pasażerskie przy obowiązującej od 16 stycznia organizacji ruchu.

 

Wprowadzona w styczniu komunikacyjna rewolucja zadowala na pewno dużą część mieszkańców Fordonu, którzy uzyskali bezpośrednie połączenie tramwajowe do centrum. Nie wszyscy jednak fordoniacy są zadowoleni z powodu zmniejszenia liczby linii autobusowych. Zadowoleni mogą być również mieszkańcy Czyżkówka z powodu bezpośredniego autobusu do Fordonu linii nr 83. Trzeba jednak też powiedzieć wprost, iż wielu mieszkańców z tych zmian zadowolonych nie jest. Mieszkańcy Miedzynia chcąc dojechać do ronda Jagiellonów muszą się przesiadać, co w przypadku podróżowania na biletach jednorazowych wymaga skasowania dodatkowego biletu.

 

Postulatem który miałby gwarantować bardziej sprawiedliwe taryfy byłby tańszy bilet godzinny, który ułatwiłby mieszkańcom przystosowanie się do sieci transportowej opartej w większym stopniu o system przesiadkowy. Ratusz proponuje nam czekanie do końca roku, niewykluczone jednak, że organizacje społeczne do tematu będą szybciej wracać.

 

]]>
Bydgoszcz Wed, 04 May 2016 00:16:15 +0200
Spór polityczny zdominował bydgoskie uroczystości Święta 3 Maja https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8982-spor-polityczny-zdominowal-bydgoskie-uroczystosci-swieta-3-maja https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8982-spor-polityczny-zdominowal-bydgoskie-uroczystosci-swieta-3-maja

Atmosfera na Starym Rynku była nieco niż w latach poprzednich. I choć jak zawsze 3 maja zebraliśmy się na starówce, aby wpierw wziąć wspólnie udział we Mszy Świętej, a następnie świętować tę ważną dla Polaków datę, to podczas wystąpień okolicznościowych można było zobaczyć, że jesteśmy narodem podzielonym. Wojewoda przy tej okazji postanowił wyrazić się krytycznie o postępowaniu opozycji parlamentarnej sugerując pośrednio postawę zdrady. Samorządowcy związani z Platformą Obywatelską z kolei wyrażali swoją dezaprobatę wobec postawy rządu.

Uroczystości rozpoczęła eucharystia sprawowana przez biskupa Jana Tyrawę. Więcej o tym piszemyBp. Tyrawa o kryzysie europejskiej demokracji – kto nami rządzi?

 

Następnie na Stary Rynek wkroczyła orkiestra wojskowa wraz z kampanią reprezentacyjną Wojska Polskiego. Po programie artystycznym opartym o patriotyczne pieśnie, podniesiono uroczyście flagę państwową na maszt i rozpoczęły się oficjalne wystąpienia.

 

{youtube}UgJ4y2c7Hv0{/youtube}

 

- Brak myślenia w kategoriach dobra wspólnego, anarchia, sobie państwo, doprowadziły do I rozbioru Polski. Pierwszego ostrzeżenia przed nadciągającą narodową katastrofą. Reformatorzy rozumieli niebezpieczeństwo, w nocy z 2 na 3 maja w domu marszałka Stanisława Małachowskiego odbyło się zebranie, podczas którego odczytano projekt ustawy rządowej. Podpisy złożył Małachowski oraz 83 senatorów i posłów. Dzień później konstytucja została przyjęta przytłaczającą liczbą głosów przez obie strony, a król Stanisław Poniatowski złożył przysięgę na wierność ustawie zasadniczej - rozpoczął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Kolejne jego wypowiedzi coraz bardziej nawiązywały już jednak do obecnej sytuacji politycznej w Polsce - Słowo targowica stało się symbolem prywaty, zdrady i zaprzaństwa.

 

- Dziś jesteśmy mądrzejsi o tragiczne doświadczenia historii. Znamy racje zwolenników reform jak i ich przeciwników. Znamy przede wszystkim owoce ich działań, ale czy naprawdę jesteśmy mądrzejsi? Czy partykularne interesy pełnych grup interesów i nacisku, często o ponadnarodowym charakterze nie biorą nadal góry nad interesem Ojczyzny. Czy nadal nie jest tak, że dla przypodobania się tzw. opinii międzynarodowej, część elit jest gotowa wystąpić przeciwko własnemu państwu – kontynuował wojewoda, za co otrzymał od części uczestników brawa, aby na koniec powiedzieć wprost - Obserwujemy dziś fałszowanie pojęć. Kwestionowanie wyników wyborów nazwane jest obroną demokracji, a realne szkodzenie ojczyźnie np. poprzez szkalowanie jej w zagranicznych mediach czy instytucjach międzynarodowych tłumaczy się troską o dobro kraju.

 


 

Następnie głos zabrał wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, który również nawiązał do konfliktu konstytucyjnego - Pamiętajmy,że w chwilach zamętu, konfliktu postaw i splątania się interesów, najwłaściwsze jest kierowanie się interesem wspólny, przestrzeganie praw dla tej wspólnoty ustanowionych. Konstytucja jest właśnie takim fundamentem praw. Poprawianie jej na prędce skończyć się może osłabieniem tych fundamentów i w konsekwencji runięciem gmachu prawa.

 

{youtube}TRxF610-N_8{/youtube}

 

Prezydent Rafał Bruski odniósł się również wprost do sytuacji politycznej w kraju - Nie sposób jednak w tak uroczystym dniu udawać, że dzisiejsze święto przypomina te wszystkie, które tak radośnie i dumnie obchodziliśmy od momentu ponownego 3 maja Świętem Konstytucji. Po raz pierwszy od 1990 roku mamy w Polsce poważny kryzys konstytucyjny. Nie służy on Polsce i Polakom. Jako kraj byliśmy jeszcze do niedawna stawiani na arenie międzynarodowej za wzór w budowaniu fundamentów demokracji. Dzisiaj tak nie jest, Parlament Europejski pochodzący z wolnych, otwartych wyborów, Rada Europa, Komisja Europejska, Komisja Wenecka, międzynarodowa Helsińska Fundacja Praw Człowieka to tylko niektóre międzynarodowe organizacje, które zabrały głos w trosce o zachowanie zasad demokracji w Polsce. Warto w takim dniu jak dzisiejszy poświęcić czas, aby zaistniałą sytuację gruntownie przemyśleć i wrócić do tego co nas łączyło.

 


 

Bruski przypomniał, że 2 dni temu obchodziliśmy 12-tą rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, co poparło w referendum akcesyjnym 80% obywateli, którzy zgodzili się również szanować europejski porządek prawny. Po swoim wystąpieniu prezydent Bydgoszczy rozdał tysiąc egzemplarzy aktualnie obowiązującej konstytucji z 2 kwietnia 1997 roku. Bruskiemu również bito podczas wystąpienia brawa. Były to jednak inne osoby, niż w przypadku owacji dla wojewody Bogdanowicza, co dobitnie pokazuje, że ze Starego Rynku nie rozeszliśmy się jako jedna wspólnota narodowa.

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 03 May 2016 16:30:07 +0200
Bp. Tyrawa o kryzysie europejskiej demokracji – kto nami rządzi? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8981-bp-tyrawa-o-kryzysie-europejskiej-demokracji-kto-nami-rzadzi https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/8981-bp-tyrawa-o-kryzysie-europejskiej-demokracji-kto-nami-rzadzi

Tradycyjnie obchody Święta Konstytucji 3 Maja na Starym Rynku w Bydgoszczy zainaugurowane zostały od Mszy Świętej, którą celebrował bp. Jan Tyrawa. Hierarcha kościelny na tę okoliczność przygotował specjalną homilię, w której mówił o kryzysie demokracji w Europie.

 

Rozważania bp. Jana Tyrawy były czysto filozoficzne, bez odniesień do aktualnego kryzysu politycznego w Polsce - Zapewne to, co nas w życiu codziennym ogranicza, a co nie zawsze potrafimy dostrzec, to wszechstronnie panująca tzw. polityczna poprawność, prowadząca do relatywizmu, wręcz dyktatury relatywizmu, której ofiarą pada moralność, kultura, a nawet religia, a w rzeczywistości chodzi o destrukcję intelektualną dziedzictwa całej filozofii kultury zachodniej – mówił bp. Jan Tyrawa.

 

Odniósł się on do słynnego wystąpienia byłego papieża Benedykta XVI w niemieckim Bundestagu - Począwszy od 2 wieku przed Chrystusem aż do połowy XX wieku podstawową zasadą tworzenia prawa była racjonalna refleksja nad prawem naturalnym. Chrześcijańscy filozofowie i teolodzy, tworząc w średniowieczu prawo, nigdy nie wpisali do kodeksu prawa jakiejkolwiek normy prawnej natury religijnej.

 

Zdaniem bydgoskiego biskupa później zaczął dominować rozum pozytywistyczny - Pozytywistyczne rozumienie natury nie jest w stanie stworzyć żadnej korelacji między etyką a prawem, między osobą a powinnością. Tym samym pojęcie prawa naturalnego, jako nieweryfikowalną doktrynę katolicką, uważa się za subkulturę, o której nie warto dyskutować, a nawet należy się jej wstydzić i tak mamy już postać politycznej poprawności, bowiem kto jeszcze będzie chciał dyskutować o czymś, czego należy się wstydzić. To właśnie tu dla pozytywistycznego ujęcia życia społecznego jakiekolwiek odniesienie do transcendencji jest ujmowane w kategorii błędu, w kategorii subkultury, w kategorii wstydu. Rozum staje się „bogiem" i stanowi jedyne źródło moralności, weryfikacji rzeczywistości i osądu etycznego tej rzeczywistości.

 

 

Doprowadzić miało to do zaburzenia relacji w życiu społecznym i osłabiło państwa - Dzisiaj państwa europejskie i poza - ze Stanami Zjednoczonymi włącznie - nie radzą sobie z ośrodkami ponadpolitycznymi, ponadpaństwowymi, nie radzą sobie z oligarchią, która podporządkowuje sobie większość, a nawet demokrację. To ponadpaństwowy system bankowości wywołał największy kryzys ekonomiczny naszego pokolenia i nikt nie poniósł za to żadnych, nawet finansowych konsekwencji. To dyktat poprawności politycznej, gdzie hermetycznie zamknięty krąg sfer politycznych wyśnił sobie federalizację Europy, gdzie Polska miała tworzyć drugą sferę „przyspieszenia". I wolno słusznie pytać, kto tak na dobrą sprawę nami rządzi, czy ci, których wybieramy w powszechnych wyborach, czy bohaterowie taśm z podsłuchów.

 

Zdaniem bp. Tyrawy w Europie potrzebna jest reforma demokracji, która staje się obecnie coraz bardziej populistyczna i oligarchiczna. Hierarcha kościelny postuluje tutaj o demokracje oddolną. Demokracja jego zdaniem będzie miała sens tylko wtedy, gdy jej celem będzie dobro każdego człowieka. Dzisiaj z kolei stajemy przed wyzwaniem szukania ponownej definicji tego dobra.

 

- Dzisiaj polityka i demokracja zostały wykorzenione z ich pierwotnych idei i oparte na uproszczonym humanizmie, na nowym indywidualizmie libertariańskim i anarchizmie. Dlatego też powinny odkrywać swoją tożsamość w powiązaniu do osób i narodu, któremu mają służyć, dostrzegać jego wymiar transcendencji, godności osoby ludzkiej, jej zdolności do prawdy, do dobra i do Boga – mówił biskup.

 

Po Mszy Świętej odbyła się dalsza część obchodów z udziałem orkiestry wojskowej. Śpiewane były pieśni patriotyczne oraz wygłoszono okoliczne przemówienia. Szerzej - Spór polityczny zdominował bydgoskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja

 

]]>
Bydgoszcz Tue, 03 May 2016 15:53:04 +0200
Kruszwica liczy na muzeum. Urząd Marszałkowski zainteresowany dofinansowaniem https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/8979-kruszwica-liczy-na-muzeum-urzad-marszalkowski-zainteresowany-dofinasnowaniem https://portalkujawski.pl/kruszwica/item/8979-kruszwica-liczy-na-muzeum-urzad-marszalkowski-zainteresowany-dofinasnowaniem

Sytuacja finansowa województwa kujawsko-pomorskiego nie jest najlepsza, ale środki na utrzymanie bieżące nowego muzeum w Kruszwicy powinny się znaleźć. Taką deklaracje władzom gminny złożyć miał wicemarszałek Dariusz Kurzawa. Samorządowcy z Kruszwicy nie kryją radości.

Władze Kruszwicy o utworzenie muzeum starają się od wielu miesięcy. Nadarza się teraz szansa, iż wkrótce ten cel zostanie zrealizowany. Jak informował w ubiegłym tygodniu na sesji Rady Gminy burmistrz Dariusz Witczak - Otrzymałem list od wicemarszałka zarządu kujawsko-pomorskiego Dariusza Kurzawy w sprawie utworzenia nowoczesnej spełniającej wymogi formalne, techniczne i estetyczne siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia jak również wzbogacenia ją o ekspozycje muzealne.

 

Muzeum poświęcone dziejom Kruszwicy powstać ma przy ulicy Popiela niedaleko Mysiej Wieży, czyli pozostałości po zamku wybudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego. Razem z muzeum mieściłaby się siedziba Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia.

 

Obiekt finansowany miałby być przez Urząd Marszałkowski - Znajdujemy sposób finansowania istotny da naszej gminy. Raz aby siedziba NPT znalazła się we właściwym miejscu, a dwa żeby ekspozycje muzealne w tym miejscu otworzyć - cieszy się burmistrz Witczak.

 

]]>
Kruszwica Tue, 03 May 2016 10:12:58 +0200