Jesteś tutaj: HomeInowrocławArtykuły filtrowane wg daty: wtorek, 07 kwiecień 2015
środa, 08 kwiecień 2015 01:00

Instytucje kultury w Inowrocławiu

W dzisiejszej dzielnicy Inowrocławia Szymborzu urodził się niegdyś Jan Kasprowicz, jeden z wybitniejszych polskich poetów. Jego twórczość wpisała się w dzieje narodu polskiego na stałe, choć szczególną czcią cieszy się na rodzinnych Kujawach. W Inowrocławiu mieści się jego pomnik oraz muzeum jego imienia. Główną instytucją animującą życie kulturalne Inowrocławia jest natomiast Kujawskie Centrum Kultury.

Opublikowano w Niezbędnik

Bydgoski Zawisza jest bliski opuszczenia strefy spadkowej. Niebiesko-czarni w poniedziałek odnieśli 5-te zwycięstwo z rzędu pokonując Pogoń Szczecin. Bydgoszczanie nadal jednak zamykają tabele T-Mobile Ekstraklasy, po fatalnej rundzie jesiennej.

Opublikowano w Sport

Takie drwiące z włodarza Inowrocławia pytanie pojawia się w kuluarach nie tylko inowrocławskich dość często. Sekretarz miasta na ostatniej sesji poinformował, że koszt podróży prezydenta na spotkanie z Bronisławem Komorowskim w Katowicach, które odbyło się 14 lutego, na którym to prezydencki związani z PO udzielili mu poparcia, kosztował inowrocławian ok. 350 zł. Ta kwota jednak ledwo na paliwo by wystarczyła.

Opublikowano w Inowrocław
wtorek, 07 kwiecień 2015 22:37

Rykoszetem sankcjami wobec Rosji w PESA

Moskwa nie jest wstanie zapłacić bydgoskiej PESA 120 tramwajów wyprodukowanych dla tego miasta. Z tego powodu kontrakt nie został jeszcze sfinansowany. Przyczyną są unijne sankcje.

Opublikowano w Bydgoszcz

Narodowy przewoźnik w ostatnim czasie przygotował promocję, gdzie na wybranych trasach pociągami Pendolino można przejechać przy wcześniejszej rezerwacji za 49 zł. Co jednak z tego, gdy podróż z Bydgoszczy do Warszawy w II klasie pociągiem klasy TLK kosztuje nadal 60 zł (bilet normalny). Trochę mniej zapłacimy pociągiem jadącym przez Inowrocław (mała liczba kursów). Czy Intercity zacznie walczyć w końcu w naszym regionie o pasażera?

Opublikowano w Regionalne
wtorek, 07 kwiecień 2015 19:25

Czy urzędnik mógł przyjąć łapówkę?

Trwa prokuratorskie postępowanie w sprawie wydania decyzji na rozbiórkę młyna Maxa Krügera na Czyżkówku, który został rozebrany na przełomie stycznia i lutego. O zbadanie jest sprawy zawnioskował radny Stefan Pastuszewski, w którego opinii jeden z urzędników ratusza mógł otrzymać korzyść majątkową za podjęcie takiej decyzji.

Opublikowano w Bydgoszcz
wtorek, 07 kwiecień 2015 16:51

Historia Bydgoszczy

Szukając zrozumienia Bydgoszczy musimy przede wszystkim znać dzieje, które kreowały jej ducha. Swój wkład w tożsamość tego miasta mieli zarówno Niemcy chcący zrealizować wizję ,,małego Berlina”, tak samo jak ci walczący o polskość grodu nad Brdą. Historia zna też czarne daty jak wrzesień 1939 roku, gdy sąsiad stanął przeciwko sąsiadowi i był gotowy zamordować. Były momenty, gdy Bydgoszczy groziła degradacja, podobnie jak w dzisiejszej rzeczywistości, były jednak też zrywy, gdy gród założony przez Kazimierza Wielkiego był jednym z najszybciej rozwijających się polskich ośrodków.

Opublikowano w Niezbędnik
wtorek, 07 kwiecień 2015 16:38

Port Lotniczy Bydgoszcz

Jedyne lotnisko pasażerskie w województwie kujawsko-pomorskim. Jego początki sięgają już okresu I światowej, gdy wybudowano lotnisko na potrzeby armii niemieckiej. Po II wojnie światowej przez pewien okres lotnisko służyło celom pasażerskim. Reaktywacja portu lotniczego nastąpiła w roku 2004.

Opublikowano w Niezbędnik
wtorek, 07 kwiecień 2015 16:24

Instytucje kultury

Bydgoszcz znana jest jako miasto muzyki. To w grodzie założonym przez króla Kazimierza III Wielkiego mieści się Filharmonia Pomorska, Opera Nova, czy znana z utalentowanych absolwentów Akademia Muzyczna. Turystów przed filharmonią zachwycają letnie koncerty z tańczącymi fontannami, nieopodal pomnika niezwykle zasłużonego dla kultury Andrzeja Szwalbe. Swój urok mają także koncerty odbywające się przy fontannie ,,Potop”.

Opublikowano w Niezbędnik

Rozkład jazdy autobusów i tramwajów realizujących zadania na rzecz Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

Opublikowano w Niezbędnik

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 • Po równo 6 latach Mateusz Morawiecki przestał być premierem

  11 grudnia 2017 roku ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki uzyskał wotum zaufania i został premierem RP. Dzisiaj – równo 6 lat od tamtego dnia Mateusz Morawiecki po raz trzeci zwracał się do Sejmu RP z prośbą o udzielenie mu wotum zaufania – tym razem jednak nie uzyskał wymaganego poparcia. Dzisiaj Sejm RP najprawdopodobniej misję stworzenia rządu powierzy Donaldowi Tuskowi, który aby nie tracić czasu będzie chciał już we wtorek wygłosić swoje expose.

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

Wiadomości z regionu