Wiadomości z Inowrocławia https://www.portalkujawski.pl Mon, 20 May 2024 22:31:28 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Odnaleziono ciało radnej z Koronowa https://www.portalkujawski.pl/wiadomosci-dobrcz-koronowo/item/2269-odnaleziono-cialo-radnej-z-koronowa https://www.portalkujawski.pl/wiadomosci-dobrcz-koronowo/item/2269-odnaleziono-cialo-radnej-z-koronowa

Badania DNA potwierdziły, że znalezione 18 lipca na Wiśle w Toruniu ciało, to zaginiona radna z podbydgoskiej gminy Koronowo.

Od lipca trwały poszukiwania radnej, która ostatni raz widziana była 14 lipca na dworcu w Warszawie. Celem jej podróży miała być Bydgoszcz, skąd miała wrócić do swojego mieszkania.

 

18 lipca w Wiśle wędkarze znaleźli ciało kobiety, rodzina zaginionej potwierdziła, że miała na sobie ubrania poszukiwanej. Dopiero jednak w drugiej połowie sierpnia badania DNA potwierdziły jej tożsamość.

 

Do dzisiaj nie wiadomo co się stało z jej dokumentami. Policja nie chce zdradzać za dużo informacji o tej sprawie. 

]]>
Dobrcz i Koronowo Mon, 19 Aug 2013 20:11:52 +0200
Gotowski wygrywa przetarg na tramwaj do Fordonu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2268-gotowski-wygrywa-przetarg-na-tramwaj-do-fordonu https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2268-gotowski-wygrywa-przetarg-na-tramwaj-do-fordonu

Konsorcjum którego liderem jest bydgoska firma Gotowski wygrało przetarg na budowę linii tramwajowej do Fordonu. Łącznie złożono cztery oferty, Gotowski był najtańszy.

Gotowski wraz ze swoimi partnerami za wykonanie tej inwestycji chce niecałe 290 milionów złotych. W ramach zadań inwestycyjnych po za położeniem torów będzie trzeba wybudować także wiadukt nad ulicą Kamieną oraz węzeł przesiadkowy na obszarze stacji kolejowej Bydgoszcz Wschodnia.

 

W skład konsorcjum po za bydgoską firmą wchodzą także: ,,Mosty Łódź”, firma ,,Feroco SA” z Poznania, firma ,,Tor-Krak” z Krakowa, firma ,,Kobylarnia SA” z pod Bydgoszczy oraz ,,Metrostav” z Pragi. W większości na tym kontrakcie zarobić mogą zatem polskie firmy.

 

Prezes firmy Marek Gotowski w ostatnim czasie wyraził pogląd, że w czasie kryzysu gospodarczego istotne jest promowanie patriotyzmu ekonomicznego. Wybieranie do robót publicznych przedsiębiorstw z polskim kapitałem ma na pewno wpływ na sytuację na krajowym rynku pracy.

 

Rozstrzygnięcie przetargu musi zaakceptować jeszcze Urząd Zamówień Publicznych, co może potrwać do miesiąca. Mogą się pojawić dodatkowe opóźnienia w sytuacji, gdyby któryś z kontrkandydatów Gotowskiego złożył odwołanie od wyniku przetargu. 

]]>
Bydgoszcz Mon, 19 Aug 2013 19:52:31 +0200
BASF inwestuje na Dolnym Śląsku, a Zachemu już nie ma https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2267-basf-inwestuje-na-dolnym-slasku-a-zachemu-juz-nie-ma https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2267-basf-inwestuje-na-dolnym-slasku-a-zachemu-juz-nie-ma

Niemiecki koncern BASF planuje otworzyć produkcję katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej i zatrudnić około 400 osób. Ta sama firma wykupiła od bydgoskiego Zachemu technologię, a zakład upadł. Pracę straciło kilkudziesięciu mieszkańców naszego regionu.

Kilka miesięcy temu niemiecki BASF przy zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na zakup technologiami związanymi z TDI od bydgoskiego Zachemu.

 

W ostatnie dni grudnia 2012 roku rozpoczęła się procedura zwolnień grupowych w Zachemie. Likwidacja tej firmy pociągnęła za sobą także inne podmioty gospodarcze, które z Zachemem kooperowały. Likwidacja produkcji TDI argumentowana była brakiem opłacalności.

 

Tę substancje opłaca się już jednak produkować w Ludwigshafen we wschodnich Niemczech, gdzie BASF otwiera fabrykę. Co ciekawe technologia Zachemu raczej nie będzie w niej wykorzystywana, ale dzięki tej transakcji niemiecki koncern pozbył się poważnego konkurenta i przejął rynki zbytu.

 

Jak widzimy BASF planuje kolejne inwestycje w Polsce, pojawiają się jednak obawy, że to może oznaczać problemy dla innych polskich firm. 

]]>
Bydgoszcz Mon, 19 Aug 2013 16:38:49 +0200
Bydgoszcz może doczekać się Muzeum Powstania Wielkopolskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2266-bydgoszcz-moze-doczekac-sie-muzeum-powstania-wielkopolskiego https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2266-bydgoszcz-moze-doczekac-sie-muzeum-powstania-wielkopolskiego

Powstanie Wielkopolskie to szczególne wydarzenie historyczne dla Kujaw i Bydgoszczy. Zryw niepodległościowy, który 27 grudnia 1918 roku rozpoczął się w Poznaniu zakończył się korzystnym dla Polski układem granic zachodnich. Pojawiła się idea stworzenia muzeum poświęconego temu powstaniu w Bydgoszczy, a Urząd Marszałkowski nie neguje jej zasadności.

 Taką propozycję zgłosiło w konsultacjach społecznych nad Strategią Rozwoju Województwa do 2020 roku przedstawiciele bydgoskiego koła Młodzieży Wszechpolskiej. W podsumowaniu konsultacji czytamy, że uwaga została przez urzędników uwzględniona. Istnieje zatem szansa, że do 2020 roku w Bydgoszczy zostanie uruchomione muzeum. Inny z wniosków uwzględnionych zakłada stworzenie także na Wyspie Młyńskiej Muzeum Ziemi Kujawsko-Pomorskiej. Być może obie placówki będą działać obok siebie.

 

Powstanie Wielkopolskie dość szybko objęło Kujawy i Pałuki. Jeszcze w roku 1918 odbyły się walki o Kcynie, a w pierwszych dniach 1919 roku  powstańcy zdobyli Inowrocław.  Bydgoszcz z racji silnego garnizonu niemieckiego walki ominęły, ale bydgoszczanie aktywnie walczyli na frontach tego powstania. Powstanie miało duży wpływ na kształt Traktatu Wersalskiego, który ostatecznie ustanowił nowe granice Europy po I wojnie światowej. 20 stycznia 1920 roku odbyło się oficjalne przejęcie kontroli nad Bydgoszczą przez Polaków.

 

To wydarzenie historycznej cieszy się szczególnym kultem w powiatach nakielskim i inowrocławskim. Wokół powstania można budować zatem wspólną tożsamość zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, tzw. Ziemi Bydgoskiej. I co najważniejsze, może ono łączyć ponad podziałami politycznymi, gdyż niecałe 100 lat temu łączyła wszystkich wspólna sprawa.

 

Obecnie muzeum Powstania Wielkopolskiego z prawdziwego zdarzenia mieści się tylko w Poznaniu. Usytuowane jest ono na samej starówce. 

]]>
Bydgoszcz Mon, 19 Aug 2013 14:06:49 +0200
Czy Toruń boi się połączenia Kcyni i Szubina z Poznaniem? https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/2265-czy-torun-boi-sie-polaczenia-kcyni-i-szubina-z-poznaniem https://www.portalkujawski.pl/nakielski/item/2265-czy-torun-boi-sie-polaczenia-kcyni-i-szubina-z-poznaniem

Boją się, że uciekniemy – tak komentuje internautka Katarzyna podsumowanie konsultacji społecznych jakie opublikował Urząd Marszałkowski. Przypomnijmy, propozycja uznania rewitalizacji odcinka Szubin – Kcynia – Gołańcz linii nr 356 została odrzucona.

Za kilka miesięcy rozpocznie się nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej. Z tego powodu do końca roku musi zostać przyjęta Strategia Rozwoju Województwa, która wyłoni inwestycje kluczowe do 2020 roku.

Taką inwestycją według przygotowanej przez Urząd Marszałkowski propozycji strategii ma być przywrócenie połączenia kolejowego Bydgoszcz – Szubin, a następnie zbudowanie na nowo połączenia Szubin – Żnin.

 

W czasie konsultacji społecznych przynajmniej kilkanaście wniosków dotyczyło uwzględnienia także rewitalizacji odcinka Szubin – Kcynia – Gołańcz, gdyż w województwie wielkopolskim ,linia kolejowa nr 356 wykorzystywana jest do regularnego ruchu pasażerskiego. Była także propozycja przywrócenia połączenia na odcinku Nakło – Kcynia – Gołańcz. Te uwagi nie zostały jednak uwzględnione, urzędnicy za to wyjaśniają -  Nie neguje  się możliwości przywrócenia ruchu na odcinku Szubin-Kcynia, ale będzie to  przedmiotem dalszych analiz i decyzji na  etapie programu branżowego dotyczącego  regionalnego transportu.

 

Znając kondycje finansów publicznych w Polsce takie stwierdzenie oznacza, że raczej do 2020 roku ta inwestycja poważnie nie będzie traktowana.

 

 Dla tego też 356 nie można będzie przejechać od nas do Poznania, bo się boją, że im uciekniemy – komentuje sprawę internautka Katarzyna, w serwisie Facebook.

 

Brak  słów! tylko tu to możliwe! aż cisną się odpowiednie słowa patologicznych sytuacji, ale cóż demokracji w naszym kraju nie ma a dbałości o poprawę bytu społeczeństwa w regionie sporo brakuje – dodaje internauta Grzegorz.

 

Zapewne od urzędników usłyszymy, że są to zarzuty absurdalne, ale warto zwrócić także uwagę na odniesienie się Urzędu Marszałkowskiego do uwagi, aby  uruchomić ruch kolejowy z Włocławka do Płocka i Warszawy. Tutaj jako powód nieuwzględnienia propozycji pojawia się stwierdzenia – Działanie na szkodę województwa.

 

Może to sugerować, że urzędnicy boją się, że województwo kujawsko-pomorskie jest niespójne i pomoże to w budowaniu relacji gmin z naszego województwa, z powiatami w województwach ościennych.

 

Bezrobocie w powiecie nakielskim przekracza 20%, w sąsiednim powiecie wągrowieckim jest to już jednak około 15%, a w Poznaniu około 4%. Można się zatem spodziewać, że mając ku temu możliwości, mieszkańcy będą szukać pracy  chętniej w województwie wielkopolskim, gdzie stopa bezrobocia jest najniższa w kraju. 

]]>
Krajna i Pałuki Mon, 19 Aug 2013 13:48:21 +0200
Jedna ofiara śmiertelna sierpniowego weekendu i plaga pijanych https://www.portalkujawski.pl/region/item/2264-jedna-ofiara-smiertelna-sierpniowego-weekendu-i-plaga-pijanych https://www.portalkujawski.pl/region/item/2264-jedna-ofiara-smiertelna-sierpniowego-weekendu-i-plaga-pijanych

Od czwartku do niedzieli na drogach województwa kujawsko-pomorskiego trwała policyjna akcja ,,Sierpniowy Weekend”, w którą zaangażowanych było ponad 7 tys. funkcjonariuszy. Policjanci działali preferencyjnie, aby sytuacja na drogach była jak najbardziej bezpieczna.

W tym okresie doszło w naszym województwie do 18 wypadków, jedna osoba zginęła, a 17 odniosło obrażenia. Policjanci zatrzymali także 140 pijanych kierowców, co nie jest zbyt chlubną statystyką dla polskich kierowców.

 

Do śmiertelnego wypadku doszło wczoraj około godziny 9:20 w miejscowości Skórki w powiecie żnińskim. Kierujący osobowym fiatem uderzył w drzewo. 63-latek został przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł tego samego dnia.

 

Funkcjonariusze przeprowadzili w czasie tego długiego weekendu prawie 7 tys. kontroli. Zatrzymano 286 dowodów rejestracyjnych, co wiązało się z wyeliminowaniem tych pojazdów z ruchu. Policjanci zatrzymali także 46 praw jazdy.

 

Najczęściej popełnianym wykroczeniem w kujawsko-pomorskim było przekraczanie dozwolonej prędkości przez kierujących. Dość często dochodziło także do niewłaściwego przewożenia dzieci i jazdy samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Co ciekawe stwierdzono także ponad 460  przypadków popełnienia wykroczeń przez pieszych. 

]]>
Regionalne Mon, 19 Aug 2013 13:15:46 +0200
Pośpiech nie jest dobrym doradcą, czyli wdrażamy metropolie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2263-pospiech-nie-jest-dobrym-doradca-czyli-wdrazamy-metropolie https://www.portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/2263-pospiech-nie-jest-dobrym-doradca-czyli-wdrazamy-metropolie

Do grudnia musimy opracować strategię dla Zintegrowanego Obszaru Funkcjonalnego Bydgoszczy i Torunia, jeżeli chcemy otrzymać pulę pieniędzy jaką do  dużych ośrodków miejskich adresuje Unia Europejska. Czasu jest bardzo niewiele, a wątpliwości tylko przybywa.

Dzisiaj Komisja Gospodarki Przestrzennej oraz Komisja ds. Metropolii Rady Miasta Bydgoszczy opiniowały treść umowy, jaką gmina Bydgoszcz zawrze z miastami: Toruń, Kowalewo Pomorskie i Naklo nad Notecią oraz dwoma powiatami (bydgoski i toruński). Celem porozumienia jest zlecenie badań, które mają ukazać realne metropolitarne oddziaływanie Bydgoszczy i Torunia. Uchwałę w tej sprawie podjęła kilka tygodni temu Rada Miasta, radni chcieli jednak, aby ostateczny kształt umowy był z nimi skonsultowany, stąd też dzisiejsze posiedzenie. Na ten cel dostaniemy około 2 mln zł dofinansowania z Unii.

 

 Pierwsze minuty były jednak krytyką działań ratusza przez radnych opozycji. Niezbyt zadowolony podejściem do metropolitarności ratusza był także prezes stowarzyszenia Metropolia Bydgoska Piotr Cyprys.

 

Karygodne jest to, że podejmuje się tajne ustalenia – krytykował pracę urzędników prezydenta Bruskiego przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król. Radnemu nie podobało się to,  że prezydent specjalnie podejmowanych kroków nie konsultuje z radnymi. Rada Miasta specjalnie nawet nie ma pojęcia, jakie są ustalenia.

 

Dlaczego wybrano akurat te gminy do tego projektu? Czemu nie znalazł się tutaj np. Inowrocław? – pytał Piotr Król, który wyraził pogląd, że w tym projekcie powinna się znaleźć większość gmin z byłego województwa bydgoskiego.

 

Kwestia poruszona przez radnego jest dość istotna z tego powodu, że od dłuższego czasu ze strony inowrocławskich samorządowców słyszymy, że Bydgoszcz nie jest zainteresowana bliższą współpracą z tym miastem. 

 

Dyrektor Wydziału Rozwoju i Strategii Miasta Izabela Szczesik-Zobek przyznała, że ratusz złożył wniosek zgodny z regulaminem konkursu, który nakazywał, aby obszary ZIT oparte były o założenia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, gdzie funkcjonuje Bydgoszcz i Toruń jako wspólna metropolia.

 

Co to jest to KPZK? Jest to jakaś ustawa? – pytał zirytowany Piotr Król. Dyrektor Szczesik-Zobek stwierdziła, że jest to koncepcja przyjęta tylko przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. To jest jakiś absurd. To ministerstwo swoje koncepcje zmienia średnio co pół roku. Nie jest to poważne – skwitował Król.

 

W ostatnich kilku latach zauważam, że bydgoski ratusz nie ma pomysłu na polityczne myślenie. Zgadzamy się na to, co nam się narzuca w jakiś odgórnych koncepcjach mimo, że nie są one zgodne z interesem naszego miasta. Brakuje tu perspektywicznego myślenia – krytykował urzędników radny Stefan Pastuszewski.

 

Radny Jacek Bukowski krytycznie wypowiedział się o budowaniu bliskich relacji z Toruniem, ale przyznał, że widzi w obecnej sytuacji duży plus. Wykonane zostaną badania, które w oparciu o jednakową metodologię ocenią potencjał metropolitarny zarówno Bydgoszczy, jak i Torunia, co ma być rzetelnym porównaniem obu ośrodków.

 

W dyskusji o samej umowie radni wyrazili pogląd, że nie zabezpiecza ona należycie interesu Bydgoszczy, jako lidera tego projektu. Duże zaniepokojenie zapisami prawnymi wyraził Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz. Stosowne poprawki mają nanieść służby prezydenta.

 

Radny Pastuszewski zawnioskował z kolei o to, aby w umowie zapisać możliwość powołania przez prezydenta Bydgoszczy niezależnego recenzenta, który ocenił by metodologię wykonywanych badań. Ma to pozwolić na odrzucenie wyników badania, gdy okażą się one skrajnie niekorzystne dla Bydgoszczy. Tutaj między wierszami mówiono o prof. Przemysławie Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk, który w swoim opracowaniu wykazał, że Bydgoszcz i Toruń tworzą oddzielne ośrodki funkcjonalne.

 

Kształt zaproponowanej przez Bydgoszcz umowy muszą zatwierdzić także pozostali partnerzy tego projektu. Po tym rozpisany zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę badań. Te będą przeprowadzane jednak w dość dużym pośpiechu, gdyż w grudniu tak jak pisaliśmy we wstępie, musi być już gotowa strategia rozwoju dla ZIT.

 

Ratusz przyznaje, że o tym kto wygra przetarg zdecydować ma cena i szybkość wykonania prac. 

]]>
Bydgoszcz Mon, 19 Aug 2013 12:58:32 +0200