Jesteś tutaj: HomeInowrocławNIK przyjrzał się gospodarce finansowej Inowrocławia. Jedna z najwyższych kwot zobowiązań dłużników

NIK przyjrzał się gospodarce finansowej Inowrocławia. Jedna z najwyższych kwot zobowiązań dłużników

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 23 styczeń 2024 11:52

Zaległości wobec budżetu Inowrocławia – głównie podatkowe – na koniec 2022 roku wyniosły ponad 51,2 mln zł, to najwyższa kwota ze wszystkich samorządów, które skontrolował NIK, choć trzeba zauważyć, że Inowrocław jest największym miastem w tym gronie. Od 2018 roku wartość tych zobowiązań wzrosła o ponad 10 mln zł, co daje 24% wzrost.

W ramach kontroli Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się pracy Urzędu Miasta Inowrocławia. Pierwszy zarzut dotyczy brak gminnego planu gospodarowania nieruchomościami, czego wymaga od samorządów ustawa. Były prezydent miasta tłumaczył to winą urzędnika.

 

Duży zarzut dotyczy tego, że prezydent podejmując decyzję o umorzeniach podatków, czyli w praktyce pomocy dla podmiotów wnioskujących, nie wymagał przedłożenia sprawozdań finansowych czego wymagały przepisy. Urząd Miasta Inowrocławia tłumaczył to problemami czasu pandemii. Samorządy jeżeli udzielają ulg podatkowych, czy rozłożeń na raty, powinien być publicznie publikowany. Inowrocław wykaz za 2020 rok opublikował dopiero w 2022 (zapewne w czasie trwania kontroli przedmiotowej NIK), czyli 345 dni po terminie. Z kolei wykaz za 2019 rok nie zawierał jednej pozycji o wartości około 800 zł. Skarbnik miasta obwinił o to pracownika urzędu.

 

Ponadto w części spraw dłużniczych, Urząd Miasta w obecnie NIK, z opóźnieniem wystawiał upomnienia o płatnościach.

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu