Jesteś tutaj: HomeInowrocławPielgrzymi z Kujaw w czasie lizbońskich Światowych Dnia Młodzieży docierają na Jasną Górę

Pielgrzymi z Kujaw w czasie lizbońskich Światowych Dnia Młodzieży docierają na Jasną Górę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław sobota, 05 sierpień 2023 17:49
Pielgrzymi z Inowrocławia Pielgrzymi z Inowrocławia Fot: Biuro Prasowe Jasnej Góry

W sobotę 5 sierpnia po raz 41. na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, do pątników pieszych dołączyli też rowerzyści, którzy kilka dni później wyjechali na jednośladach. W sobotę Jasna Góra witała też pielgrzymów z Rybnika i Katowic, wszyscy przybyli w niedzielę 6 sierpnia będą uczestniczyć w obchodach święta Przemienienia Pańskiego.

Sporą grupę w pielgrzymce archidiecezji gnieźnieńskiej stanowią co roku pątnicy z Kujaw, którzy wyruszali m.in. z Inowrocławia, Kruszwicy, Pakości, czy nawet Gniewkowa. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się w czasie, gdy w Lizbonie papież Franciszek prowadzi Światowe Dni Młodzieży. W tym czasie pielgrzymi z Kujaw przeżywali ten czas w drodze do Częstochowy.

 

Do słów papieża z Lizbony nawiązał Prymas Polski abp. Wojciech Polak, który kolejny rok z rzędu w Częstochowie wita pielgrzymkę archidiecezji gnieźnieńskiej - Papież powiedział, że Kościół jest dla wszystkich i o tym trzeba pamiętać i tego się od niego uczyć. To tak, jak pielgrzymi, którzy zmierzają na Jasną Górę z różnych zakątków Polski, żeby poznać Kościół i poczuć się tu jak we wspólnocie.

 

Prymas Polak będzie przewodniczył niedzielnym uroczystościom Przemienienia Pańskiego. Następnie pielgrzymi wrócą do swoich domów. Piesza pielgrzymka z Gniezna, z Inowrocławia, Kruszwicy i innych miejsc wyruszyła 28 lipca.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu