Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławski samorząd również z niepokojem odnosi się do komisji mającej badań wpływy rosyjskie

Inowrocławski samorząd również z niepokojem odnosi się do komisji mającej badań wpływy rosyjskie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław czwartek, 01 czerwiec 2023 17:30

Po poniedziałkowym stanowisku Sejmiku Województwa w sprawie uchwalenia i podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy mającej badać rosyjskie wpływy i w praktyce eliminować polityków z życia publicznego jeżeli udowodni im się takie związki, swoje stanowisko ze sprzeciwem przyjęła Rada Miasta Inowrocławia. Stanowisko inowrocławskich radnych przyjęte zostało bez sprzeciwu, radni PiS-u nie wzięli bowiem udziału w głosowaniu.

Ustawa w całości łamie podstawowe zasady demokratycznego państwa prawa naruszając m.in. zasadę trójpodziału władz (art. 10 Konstytucji RP) oraz sądowego wymiaru sprawiedliwości (art. 175 ust. 1 Konstytucji RP). Celem ustawy jest bez wątpienia eliminowanie z życia publicznego polityków demokratycznej opozycji tuż przed wyborami parlamentarnymi oraz wprowadzenie do ustroju niedemokratycznych zmian wpisujących się w logikę wschodnich dyktatorów – rosyjskiego i białoruskiego – czytamy we wtorkowej uchwale Rady Miejskiej w Inowrocławiu - Proponowane przez PiS prosowieckie rozwiązania stanowią zagrożenie dla procesu wyborczego, bowiem komisja niebędąca sądem - kierując się bliżej nieokreślonymi kryteriami będzie mogła nałożyć na każdego obywatela 10-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Ustawa przewiduje prowadzenie postępowań o charakterze karnym, ale nie zapewnia osobom, wobec których będą one prowadzone - żadnych środków obrony przed zarzutami ani też prawa do korzystania z pomocy obrońcy. Osoba, wobec której komisja (będąca de facto „parasądem”) będzie prowadzić postępowanie, będzie w sytuacji znacznie gorszej od sytuacji oskarżonego, nawet o najcięższe przestępstwa, co narusza konstytucyjne prawo do obrony (art. 42 ust. 2 Konstytucji RP).

 

Uchwalona przez Sejm ustawa jest jaskrawym i oczywistym aktem bezprawia. Narusza konstytucyjne zasady i standardy będące fundamentem ustroju Rzeczypospolitej Polskiej oraz gwarancje praw i swobód obywatelskich. Stanowi zagrożenie dla ustroju i bezpieczeństwa Państwa. Ponadto działalność członków komisji może wypełniać znamiona czynu zabronionego penalizowanego w art. 127 Kodeksu Karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1138 ze zm.) „Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu