Jesteś tutaj: HomeInowrocławCoraz bliżej powołania Instytutu Generała Władysława Sikorskiego

Coraz bliżej powołania Instytutu Generała Władysława Sikorskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 30 maj 2023 16:41

Generał Władysław Sikorski to jedna z ważniejszych postaci w dziejach Polski pierwszej połowy XX roku – podczas II wojny światowej był przez 4 lata premierem Polski na uchodźstwie, zginął podczas katastrofy lotniczej na Gibraltarze. Rok 2023 powiat inowrocławski obchodzi pod jego patronatem, z tej okazji pojawiła się inicjatywa powołania pod Inowrocławiem Instytutu Generała Władysława Sikorskiego.

W 1923 roku, czyli sto lat temu, generał Sikorski kupił dworek w Parchaniu niedaleko Inowrocławia, stając się mieszkańcem tych ziem. Parachanie to dzisiaj główne miejsce propagowania pamięci o nim w kujawsko-pomorskim. Przy okazji obchodów Roku Sikorskiego w powiecie inowrocławskim zrodził się pomysł, aby powołać Instytut, który będzie zajmował się krzewieniem pamięci o nim nie tylko w tym roku, ale w znacznie dłuższym okresie.

 

Pomysł ten ma coraz większe grono zwolenników i instytucji chcących się zaangażować, niedawno wsparcie swoje deklarował marszałek województwa Piotr Całbecki, władze powiatowe są też bardzo zainteresowane, tak samo jak gminne Dąbrowy Biskupiej na terenie którego znajduje się Parchanie. Siedziba Instytutu Generała Władysława Sikorskiego mieściła by się właśnie we dworku w Parchaniu.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2016 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu