Jesteś tutaj: HomeInowrocławPolityk krytycznie oceniał wybór kancelarii prawnej. Został uznany winnym zniesławienia

Polityk krytycznie oceniał wybór kancelarii prawnej. Został uznany winnym zniesławienia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 17 maj 2023 17:57

Sprawa ta ma swój początek w 2018 roku, gdy kandydat na prezydenta Inowrocławia Ireneusz Stachowiak wyrażał wątpliwości co do wyboru kancelarii prawnej z Gdańska, którą ratusz wybrał do reprezentowania interesów miasta w tzw. aferze fakturowej. Stachowiak podnosił m.in. wysokie koszty dojazdu na rozprawę jakie liczy sobie kancelaria.

Padły jednak też słowa mogące stawiać kancelarię w złym świetle, sugerując np. brak profesjonalnego programu do wystawiania faktur, bowiem faktury wystawiane miastu Inowrocław miały w opinii polityka zawierać błędy. Z dalszej wypowiedzi Stachowiaka mogło wynikać mogła sugestia, że faktury kancelaria wystawia w podobny sposób co były wystawiane fikcyjne faktury, które dotykają już bezpośrednio afery fakturowej.

 

Czy przekroczono granicę wolności słowa?

Czy taki sposób prezentacji opinii przez Stachowiaka był przekroczeniem dopuszczalnej granicy i stał się zniesławieniem? Jeszcze w 2018 roku jeden ze wspólników kancelarii Paweł Zieliński wniósł przeciwko Ireneuszowi Stachowiakowi prywatny akt oskarżenia o naruszenie artykułu 212 kodeksu karnego, czyli można skrótowo powiedzieć o zniesławienie.

 

W listopadzie 2022 roku Sąd Rejonowy w Inowrocławiu orzekł o warunkowym umorzeniu sprawy. Warunkowe umorzenie stosuje się wówczas, gdy osoba której dotyczy jest niekarana, a czyn nie jest specjalnie szkodliwy społecznie, jest to jednak uznanie winy, czyli w tym wypadku popełnienia przestępstwa z artykułu 212 kodeksu karnego. Stachowiak od tego roku się odwołał, a 9 maja Sąd Okręgowy w Bydgoszczy podtrzymał wyrok inowrocławskiego sądu, który stał się w tym momencie prawomocny.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2017 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Wiadomości z regionu