Jesteś tutaj: HomeInowrocławMieszkańcy boją się bliskiego sąsiedztwa zmodernizowanego gazociagu. Być może sprawie przyjrzy się NIK

Mieszkańcy boją się bliskiego sąsiedztwa zmodernizowanego gazociagu. Być może sprawie przyjrzy się NIK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 13 kwiecień 2023 16:57
Planowany przebieg przez Jacewo Planowany przebieg przez Jacewo

Polska Grupa Gazownictwa planuje zmodernizować gazociąg Świecie – Bydgoszcz – Janikowo – Kruszwica, przedmiotowa modernizacja ma polegać na na trzykrotnym zwiększeniu średnicy, co przełoży się na większą ilość transportowanego gazu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycja jest ważna, mieszkańcy Jacewa obawiają się jednak zbyt bliskiego sąsiedztwa z trzykrotnie większym gazociągiem.

Gazociąg według tych planów biegłby około 15 metrów od zabudowy mieszkalnej, wielu specjalistów uważa, że bezpieczna odległość powinna przekraczać 40 metrów. W tej sprawie posłanka Magdalena Łośko interweniowała u Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w Najwyższej Izbie Kontroli. RPO zwrócił się do szeregu instytucji z oczekiwaniem złożenia wyjaśnień, prezes NIK Marian Banaś natomiast przyznał, że pod względem kosztowym jest to ważna inwestycja, dlatego niewykluczył, iż przy tworzeniu planów pracy NIK ten element zostanie poddany kontroli. Zdecydują o tym pogłębione analizy tematu, które zapowiedział prezes Banaś.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 • Skrajne ubóstwo z tendencją wzrostową

  Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia Szlachetna Paczka publikuje ,,Raport o biedzie”. Tegoroczny raport zawiera niestety również wstydliwe dla społeczeństwa informacje: problem skrajnego ubóstwa dotyka 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów – rok do roku mamy wzrost o 40 tys. osób.

  Etykiety: Szlachetna Paczka
 • Czy osoby, które nie wymieniły pieców faktycznie nie mają się czego obawiać?

  Od 1 stycznia w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie wolno wykorzystywać do ogrzewania pieców bezklasowych oraz na paliwa stałe niespełniających norm Unii Europejskiej. Była ostatnio dyskusja o przesunięciu tego terminu w czasie, ale samorządowcy tego nie zdecydowali. Marszałek Piotr Całbecki zapowiedział w nowym roku debatę i sugerował, że w dużej mierze egzekwowanie tych przepisów dzisiaj to martwe prawo. Czy, aby na pewno?

  Etykiety: smog

Wiadomości z regionu