Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego

Inowrocław ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu geotermalnego

Napisane przez  Ł.R. / Urząd Miasta Inowrocławia Opublikowano w Inowrocław wtorek, 14 marzec 2023 12:07

Na początku marca inowrocławski magistrat ogłosił przetarg na wykonanie pierwszego odwiertu geotermalnego w Inowrocławiu. Władze Inowrocławia liczą, że uda się pozyskać ponad 40% wody użytkowanej w mieście ze źródeł geotermalnych. Poszukiwania źródeł geotermalnych wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oferty w przetargu powinniśmy poznać 28 marca, wówczas będzie można powiedzieć jaka będzie cena odwiertu. Szacuje się, że będzie to koszt 16 mln zł, gdyby udało się zamknąć w tej kwocie, to wówczas miasto nie dołożyłoby nic, bowiem Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał właśnie 16 mln zł na to zadanie. Pierwszy odwiert to będzie jednak dopiero początek, bowiem dla uzyskania planowanego pozyskiwania 40% wody użytkowej będą potrzebne kolejne odwierty.

 

- Jeżeli nasze plany się udadzą, to ponad 40 % wody użytkowej będzie podgrzewane w pełni ekologicznie, bez węgla i gazu, ale do tego potrzebne będzie dodatkowe 30 mln zł – informuje prezydent Ryszard Brejza.

 

Firma, która wygra przetarg, wykona otwór badawczy do głębokości 2 km. Odwiertowi towarzyszyć będą m.in. badania hydrologiczne, takie jak: wydajnoś

wody termalnej, temperatury wody termalnej, poziomu zwierciadła wody lub ciśnienia na głowicy (w przypadku samowypływu), temperatury zewnętrznej oraz ciśnienia atmosferycznego.

 

Odwiert geotermalny zostanie wykonany przy Zakładzie Energetyki Cieplnej, pod Inowrocławiem. Z myślą o przyszłości, Miasto pozyskuje dotacje tam, gdzie to możliwe, aby wykorzystywać odnawialne źródła energii.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

« Październik 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu