Jesteś tutaj: HomeInowrocławRadny opozycji chce, aby Inowrocław oszczędził najpierw na gazetce propagandowej

Radny opozycji chce, aby Inowrocław oszczędził najpierw na gazetce propagandowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 19 styczeń 2023 12:16

Problematyka mediów wydawanych przez samorządy, które już z samej struktury organizacyjnej nie mogą być niezależne, dotyka nie tylko Bydgoszczy, o której głośno ostatnio się zrobiło w Polsce. Od wielu lat swoje wydawnictwa ma też inowrocławski ratusz (wcześniej inowrocławskie imperium medialne było większe, ale pomimo środków publicznych się nie utrzymało), który wydaje gazetę ,,Nasze Miasto Inowrocław”, biuletyn w dużej mierze piszący o ,,sukcesach władzy”. Radny Marcin Wroński uważa, że w trudnej sytuacji budżetowej wydatki na tą gazetkę są zbędne.

- Od kilku miesięcy w Inowrocławiu słyszymy o tym, że miasto musi zrezygnować z niektórych inwestycji, wydarzeń, uruchomienia miejskiego lodowiska, wprowadza ograniczenia w korzystaniu z usług na basenie, czy innych. Oszczędności władza powinna zacząć od siebie. Można przecież zrezygnować z wydawania propagandowej gazetki „Nasze Miasto Inowrocław”. Uważana jest ona przez wielu mieszkańców za tubę propagandową prezydenta i jego rodziny politycznej. Nie przypominam sobie, żeby od czasu jej powstania, publikowane tam były inicjatywy, czy interpelacje radnych opozycji – wskazuje radny Marcin Wroński. Rezygnacja z ,,Naszego Miasta Inowrocław” przynieść mogłaby budżetowi miasta dodatkowe 300 tys. zł.

 

,,Nasze Miasto Inowrocław” wydawane jest od około 18 lat. W praktyce jest to jednak jedno z ostatnich narzędzi medialnych inowrocławskiego ratusza. Jeszcze kilka lat temu Kujawskie Centrum Kultury, podległe prezydentowi, wydawało portal informacyjny Inianie.pl, który założony został w 2014 roku. Od samego początku wątpliwości budziła jego obiektywność, w jednej z publikacji na tym portalu sugerowano nawet, że jeden z radnych opozycji wyłudzić miał dotację. Radny pozwał prezydenta Ryszarda Brejzę i prezydent musiał przepraszać. Projekt Inianie.pl miał głośny start, ale później nie spełnił założeń jakie przyjęto, bowiem dla inowrocławian nie stało się to wiarygodne źródło informacji. W rezultacie w okolicach 2020 roku, wręcz po cichu, portal wyłączono.

 

Kujawskie Centrum Kultury nagrywało też kiedyś na potrzeby telewizji kablowej audycje publicystyczne z politykami koalicji rządzącej miastem. Od dłuższego czasu wywiady w tej formie nie są już nagrywane.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu