Jesteś tutaj: HomeInowrocławW przyszłym tygodniu przypadnie 10. rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa. Rodzinny Inowrocław organizuje obchody

W przyszłym tygodniu przypadnie 10. rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa. Rodzinny Inowrocław organizuje obchody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 18 styczeń 2023 13:50
W przyszłym tygodniu przypadnie 10. rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa. Rodzinny Inowrocław organizuje obchody CC BY-SA 4.0 by Jarosław Kruk (Jrkruk)

Funkcję prymasa Polski kard. Józef Glemp pełnił w wyjątkowym dla dziejów Polski od 1981 roku, gdy zastąpił legendarnego prymasa Wyszyńskiego tuż po jego śmierci, gdy władze komunistyczne rozprawiały się z Solidarnością do 2006 roku (pełniąc jednocześnie najważniejszą funkcję w polskim Kościele Przewodniczącego Episkopatu), zatem uczestniczył też demokratycznych przemianach w Polsce, był świadkiem wejścia Polski do NATO, a później do Unii Europejskiej.

Postać kardynała Glempa jest na pewno w świadomości Polaków w cieniu prymasa Wyszyńskiego, o zachowanie pamięci tej postaci stara się dbać jego rodzinny Inowrocław.

 

Kilka lat temu przy Kujawskim Centrum Kultury powołano do życia Instytut Prymasa Józefa Glempa, który 23 stycznia – dokładnie w 10. rocznicę śmierci prymasa – organizuje uroczystości - Celem wydarzenia jest przypomnienie i przybliżenie postaci śp. Prymasa. Każdy z zaproszonych gości specjalnych w krótkim wystąpieniu odniesie się do wybranego aspektu życia i dokonań kard. Józefa Glempa. - mówi Piotr Turowski, opiekun Instytutu.

 

Dr hab. Rafał Łatka, prof. UKSW opowie o roli prymasa Józefa Glempa w rzeczywistości społeczno-politycznej ostatniej dekady PRL; ks. dr Piotr Wierzbicki, ostatni sekretarz Kardynała przedstawi jaki model kapłańskiej posługi realizował Józef Glemp; z kolei red. Marcin Przeciszwski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej odniesie się do kwestii kontaktów i współpracy śp. Prymasa z mediami.

 

Wydarzenie będzie miało miejsce 26 stycznia 2023 r. o godz. 17:00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa - pl. Klasztorny 2 w Inowrocławiu. WSTĘP WOLNY

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu