Jesteś tutaj: HomeInowrocławPowiat inowrocławski obchodzi rok generała Władysława Sikorskiego

Powiat inowrocławski obchodzi rok generała Władysława Sikorskiego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław wtorek, 17 styczeń 2023 15:07
Powiat inowrocławski obchodzi rok generała Władysława Sikorskiego Fot: Powiat Inowrocławski

Decyzją Rady Powiatu rok 2023 będzie tematycznie poświęcony w powiecie inowrocławskim postaci gen. Władysława Sikorskiego - jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości tworzył w Galicji polskie siły zbrojne, później był oficerem w wojnie polsko-bolszewickiej; w wolnej Polsce był przez kilka miesięcy premierem i ministrem spraw zagranicznych; podczas II wojny światowej przez prawie 4 lata był premierem polskiego rządu na uchodźstwie. Generał Sikorski zginął w katastrofie lotniczej na Gibraltarze, która do dzisiaj budzi emocje.

Z punktu widzenia Kujaw ważnym elementem jego życiorysu było nabycie w 1923 roku dworku w Parchaniu niedaleko Inowrocławia, w dzisiejszej gminie Dąbrowa Biskupia. W tym dworku spędzał sporo czasu, stąd też można mówić o nim, że mieszkał na terenie powiatu inowrocławskiego.

 

Radni rok 2023 ustanowili pod patronatem generała Sikorskiego już jesienią, natomiast na początku stycznia odbyło się spotkanie Komitetu Organizacyjnego Obchodów Roku generała Władysława Sikorskiego z udziałem starosty Wiesławy Pawłowskiej. Rozmawiano przede wszystkim o planie wydarzeń towarzyszących rokowi generała Sikorskiego. Planowanych jest szereg inicjatyw są wśród nich m.in. posadzenie „dębu Sikorskiego” przy Zespole Szkół Budowlanych, których patronem jest generał, rajdy - rowerowy i pieszy, wydawnictwo poświęcone związkom Władysława Sikorskiego z Powiatem Inowrocławskim, konkursy - plastyczny, historyczny i fotograficzny, pikniki i wystawy, gra terenowa, turnieje piłkarski, siatkówki i brydżowy czy zawody strzeleckie. Planowany jest też pokaz mody lat 30., stworzenie muralu, zlot szkół noszących imię generała, produkcja specjalnego słuchowiska, akcja poszukiwania grobów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w regionie, czy wyprawa rowerowa do Tuszowa Narodowego, gdzie urodził się Władysław Sikorski i gdzie znajduje się poświęcona mu izba pamięci. Starosta Wiesława Pawłowska zgłosiła także propozycję do władz Dąbrowy Biskupiej o umożliwienie zwiedzenia dworku generała w ramach spotkania wyjazdowego.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

« Luty 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28          

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu