Jesteś tutaj: HomeInowrocławTrzy inwestycje drogowe z Kujaw chce wprowadzić do uchwały budżetowej Senat

Trzy inwestycje drogowe z Kujaw chce wprowadzić do uchwały budżetowej Senat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 16 styczeń 2023 13:48
Trzy inwestycje drogowe z Kujaw chce wprowadzić do uchwały budżetowej Senat fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

W czwartek Senat RP przyjął stanowisko wobec ustawy budżetowej na 2023 rok, którą jeszcze przed końcem roku uchwalił Sejm RP. Senat w swoich poprawkach chce ograniczyć budżet mediów publicznych o 2,7 mld zł, zamiast tego zwiększyć o 6,5 mld zł wydatki na NFZ, w tym 2 mld zł na leczenie chorób nowotworowych. W tym projekcie mamy też dwie poprawki lokalne.

Senatorowie Andrzej Kobiak i Krzysztof Brejza wnieśli, aby zapisać 20 mln zł, kosztem budżetu Instytutu Pamięci Narodowej na rozbudowę drogi krajowej nr 25 na odcinku Bydgoszcz – Inowrocław. Senator Brejza chce też 20 mln zł z budżetu Państwowej Komisji Wyborczej przesunąć na budowę obwodnic Strzelna i Kruszwicy. Obie poprawki senatorowie przyjęli, zatem znalazły się w stanowisku Senatu RP. Teraz do tego stanowiska odniesie się Sejm, najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Sejm może poprawki Senatu utrzymać lub odrzucić.

 

W Senacie w tym roku nie pojawiły się inne poprawki lokalne jak np. kwestia dofinasnowania rekultywacji terenów po zakładach chemicznych Zachem. Oznacza to, że ten temat już w pracach nad budżetem na 2023 rok nie będzie dyskutowany.

 

We wspomnianym zwiększeniu wydatków na zdrowie w kwocie 6,5 ml zl zapisano też 1 mld zł na oddłużanie szpitali, co wydaje się kwestią ważna dla powiatu inowrocławskiego z uwagi na pogarszającą się sytuację finansową szpitala w Inowrocławiu.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2024 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu