Jesteś tutaj: HomeInowrocławFirma radnego dostarczyła do gminy węgiel. Czy powinien teraz stracić mandat?

Firma radnego dostarczyła do gminy węgiel. Czy powinien teraz stracić mandat?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 10 styczeń 2023 18:13

Od kilku tygodni samorządy pośredniczą w dystrybucji węgla do mieszkańców, w przypadku gminy wiejskiej Inowrocław węgiel dostarcza za zapłatę od samorządu firma Agromet Goplo, której prezesem i większościowym udziałowcem jest przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kołtuński, co może naruszać artykuł 24 ustawy o samorządzie gminnym, który zabrania radnym prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy lub świadczenia usług dla tej gminy.

 

Problem zauważyło Stowarzyszenie Nasze Prawo, które skierowało już do Rady Gminy wniosek wygaśnięcie mandatu przewodniczącego Kołtuńskiego, sprawie nadano zatem już bieg. Radnym przyjdzie ocenić teraz, czy faktycznie radny Kołtuński naruszył ustawę i czy z automatu powinien przestać być radnym. Jeżeli radni nie będą chcieli się tą sprawą zająć, to może odpowiednie zarządzenie wydać wojewoda w trybie nadzoru nad samorządem. Sprawa może ostatecznie też trafić do sądów administracyjnych jeżeli np. stowarzyszenie nie będzie usatysfakcjonowane decyzją Rady Gminy.

 

Sytuacja była trudna do przewidzenia

Faktem jest, że radny Krzysztof Kołtuński jest prezesem firmy zajmującej się dystrybucją węgla. Bardzo prawdopodobne jest, że jeszcze pół roku temu nie planował dystrybuować węgla na zlecenie gminy Inowrocław. Pomysł, aby to samorządy zajęły się tym zadaniem pojawił się nagle w rządzie, na szybko zmieniano przepisy prawa, bowiem co do zasady samorządom nawet nie było wolno zajmować się dystrybucją węgla. Mamy zatem sytuacje zaskakującą, która zmieniła też reguły na rynku.

 

Czy to są jednak okoliczności wystarczającą łagodzące będą musieli się już wypowiedzieć prawnicy.

 

W mieście Inowrocławiu sąd wygasił mandaty

W poprzedniej kadencji do sytuacji utraty funkcji radnych doszło w Inowrocławiu. Dwójka radnych łączyła mandaty radnych z funkcją ławnika, co jest prawnie niedozwolone. Mandaty najpierw wygasi im wojewoda, radni odwołali się jednak do sądu, ostatecznie w drugiej instancji Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał wygaszenie ich mandatów. W praktyce mandaty stracili jednak za to, że w porę nie zrezygnowali z funkcji ławników. Gdy sprawa weszła już do sądu sami z funkcji ławników zrezygnowali, ale kluczowe dla sądu okazało się to, że nie zrezygnowali z ławników w określonym w kodeksie wyborczym terminie.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu