Jesteś tutaj: HomeInowrocław104. lata temu Inowrocław został wyzwolony. Stał się ponownie polski

104. lata temu Inowrocław został wyzwolony. Stał się ponownie polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 05 styczeń 2023 21:26

Data 5 stycznia cieszy się w Inowrocławiu szczególną czcią, tego dnia kpt. Paweł Cyms, jeden z dowódców Powstania Wielkopolskiego postanowił wyłamać się i zdecydował o szturmie na broniony przez Niemców Inowrocław. Walki były krwawe, ale zakończyły się wyzwoleniem Inowrocławia, który już od tego momentu w niemieckie ręce nie powrócił. Coraz głośniej historycy przyznają, że decyzja kpt. Cymsa, która doprowadziła do wyzwolenia strategicznego miasta, miała istotny wpływ na sukces Powstania Wielkopolskiego.

W czwartkowe popołudnie przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich mieszkańcy zebrali się na uroczystości. Co roku w tym miejscu gromadzą się wszystkie najważniejsze inowrocławskie środowiska, co pokazuje jak to ważne wydarzenie. W końcu 5 stycznia Inowrocław świętuje wyzwolenie.

 

- Wspominamy Powstańców Wielkopolskich, którzy wyzwolili Inowrocław po półtorawiekowej niewoli. Oddajemy hołd naszym przodkom, bohaterom, którzy przelewali krew za wolną i niepodległą Ojczyznę – mówił w krótkim przemówieniu prezydent Ryszard Brejza - Powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni, jednak ich najważniejszą cechą było zdeterminowanie i pragnienie wywalczenia wolności.

 

Włodarz Inowrocławia relacjonował dramatyczność walk - Decydujący bój o Inowrocław nastąpił 5 stycznia – walki miały dramatyczny przebieg, a do krwawych scen dochodziło w wielu punktach: na ulicach Królowej Jadwigi i Dworcowej, w pobliżu gazowni i elektrowni.

 Brejza wspomniał też o krwawych walkach o inowrocławski dworzec kolejowy, który zaatakowała inna grupa powstańców.

 

Przed oddaniem salwy honorowej i złożenia wiązanek kwiatów odczytano Apel Poległych, który w Inowrocławiu ma zawsze wartość ogromnie emocjonującą. Jak co roku w organizację obchodów mocno włączyło się wojsko z Garnizonu Inowrocław.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu