Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej

Inowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 01 grudzień 2022 13:53
Inowrocław również chce dążyć do samowystarczalności energetycznej Fot: UM Inowrocław

Na budynkach użyteczności publicznej należących do inowrocławskiego samorządu działa 1280 paneli fotowoltaicznych, które jak poinformował w czwartek prezydent Ryszard Brejza mogą wyprodukować 518 tys. KWh prądu, to mniej więcej tyle ile w 85% zużywają miejskie przedszkola i szkoły wraz z 11% zużyciem energii przez halę sportową i 8% zużycia parku wodnego.

 

- Zapewniam państwa, że jest to jedna z najważniejszych, najlepszych inwestycji inowrocławskich – ocenia prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Najwięcej instalacji fotowoltaicznych powstało na szkołach podstawowych – 801 paneli, przedszkola to dodatkowe 267 paneli oraz obiekty sportowe 212 paneli. Prezydent Inowrocławia liczy, że uda się o podane wcześniej wartości procentowe ograniczyć rachunki za prąd.

 

Ten masowy zakup paneli fotowoltaicznych kosztował prawie 2,4 mln zł, z czego 95% pochodziło z rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych. Z tego programu Inowrocław za dużo środków nie otrzymał, ale jak wsłuchać się w puentę prezydenta Brejzy, możliwe do uzyskania środki wykorzystano najbardziej optymalnie.

 

Są to działania władz miasta dążące do samowystarczalności na razie w małej skali, które są jednak prostsze do wdrożenia, bowiem oszczędności na fotowoltaice uzyskuje każda instytucja posiadająca panele, czyli nie ma czegoś takiego, że np. szkoła dzieli się wyprodukowanym prądem z halą sportową. Od kilku lat do samowystarczalności energetycznej dąży Bydgoszcz, która oprócz fotowoltaiki dysponuje spalarnią odpadów produkującą w skali roku dość sporo prądu. Bydgoszcz chce ze swoich instalacji oświetlać ulice i zasilać tramwaje, tutaj jednak zaczyna się problem formalny, bowiem prawo na to nie pozwala.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu