Jesteś tutaj: HomeInowrocławNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska odpowiada inowrocławskim radnym uważając spalarnie za rozwiązania ekologiczne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska odpowiada inowrocławskim radnym uważając spalarnie za rozwiązania ekologiczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 24 listopad 2022 13:37

Medialna dyskusja o planowanej budowie spalarni odpadów na terenie zakładów Ciech w Inowrocławiu w ostatnim czasie trochę ucichła Wokół tej sprawy pojawiły się jednak wcześniej ogromne emocje, z tego powodu przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinowski wraz z radnym Patrykiem Kaźmierczakiem zwrócili się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z prośbą o merytoryczną opinię.

- Chcieliśmy pozyskać informację, czy tego typu instalacje są bardziej ekologiczne od ciepłownictwa węglowego – tłumaczył na środowej konferencji prasowej przewodniczący Tomasz Marcinkowski - Otrzymaliśmy odpowiedź z której wynika jednoznacznie, że tego typu instalacje w porównaniu z tradycyjnymi kotłami rusztowymi, czyli węglowemu są od 10 do 100% mniej emisyjne.

 

NFOŚIGW opiera się na ekspertyzie profesora Grzegorza Wielgosińskiego - Dane przedstawione przez wybitnego znawcę zagadnienia, prof. dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, naukowca z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej wskazują na znacznie wyższą emisję typowych kotłów ciepłowniczych opalanych węglem, niż spalarni RDF – czytamy w stanowisku. Narodowy Fundusz wskazuje zatem tego typu spalarnie jako alternatywy dla tradycyjnych ciepłowni zasilanych spalaniem węgla.

 

W polskim ciepłownictwie jest miejsce na źródła opalane paliwami kopalnymi, OZE jak też bloki energetyczne wykorzystujące jako paliwo odpady. Te ostatnie nie przyczynią się do emisji zanieczyszczeń do powietrza a dzięki zagospodarowaniu odpadów nie nadających się do recyklingu unikniemy zagrożeń jakie niosło by ze sobą składowanie odpadów i zaspokoimy nawet 10% zapotrzebowania na ciepło sieciowe – ocenia NFOŚIGW, który w swoim piśmie chwali też samorządy Gdańśka, Krakowa i Warszawy, które zdecydowały się na budowę spalarni.


- Narodowy Fundusz zachęca do tego, aby inwestować w tego typu instalacje. Interesowało nas to, jakimi badaniami naukowymi i ekspertami Fundusz dysponuje – komentuje radny Kaźmierczak.

 

- Zgodnie z obowiązującym prawem nie może powstać tam żadna inwestycja, która w jakikolwiek sposób byłaby zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców i środowiska – puentuje Marcinkowski, jednocześnie zarzucając, że osoby zaangażowane w straszenie spalarnią, straszą ,,wymaginowanym zagrożeniem”.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu