Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrezydent Inowrocławia nie wie gdzie szukać oszczędności na prądzie. Miastu grozi kara

Prezydent Inowrocławia nie wie gdzie szukać oszczędności na prądzie. Miastu grozi kara

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 13 październik 2022 15:19

Jeżeli Prezydent RP Andrzej Duda podpiszę ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii, to przez okres rządu samorządy i instytucję im podległe mają zmniejszyć zużycie prądu o 10%. Te samorządy i jednostki, które z tego się nie wywiążą zapłacą 20 tys. zł kary. Zdaniem prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy jest to niemożliwe do wykonania.

Prezydent Ryszard Brejza wskazuje, że w ostatnich latach Inowrocław zredukował zużycie prądu o 20%, pomimo inwestowania w autobusy elektryczne. Dokonano tego przede wszystkim poprzez modernizację oświetlenia na led-we, które zużycie prądu jest nawet 4-krotnie mniejsze. Sprawia to jednak, że dzisiaj perspektywy do szukania oszczędności z tego powodu są bardzo niewielkie.

 

Prezydent Brejza skierował z tego powodu list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wnosi o pilne zmiany prawne, aby odejść od tego wymogu, w szczególności jak wskazuje z tego powodu, że inne przepisy zobowiązują samorządy do zakupu samochodów z napędem elektrycznym w miejsce spalinowych, co w praktyce prowadzi do zwiększania zużycia prądu.

 

Inowrocław stratny na reformach rządowych

Na czwartkowej konferencji prasowej skarbnik miasta Dorota Rutkowska wskazywała, że miasto boryka się z problemami finansowymi, które spowodowane są reformami w podatku PIT, jakie w ostatnich latach wprowadzał rząd. Chodzi o najpierw obniżenie podatku do 17%, później (od 2022 roku) podniesienie kwoty wolnej od podatku, a od lipca obniżenie podatku do 12%. W latach 2019-2022 z tego tytułu, według wyliczeń Rutkowskiej do kasy Inowrocławia wpłynęło o 21 mln zł mniej. Dodatkowo obniżka podatku PIT do 12% sprawić ma w 2023 roku - Prognozuje się, że do kasy miejskiej wpłynie ponad 37 mln mniej niż to planowano wcześniej – wskazuje Rutkowska, co łącznie ma miasto kosztować 58 mln zł. Natomiast rządowe subwencje i dotacje tego ubytku nie wyrównują - Dostajemy 40% tego nam zabrano i jeszcze karze głowę pochylić i za to dziękować – ocenia prezydent Ryszard Brejza.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

« Marzec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu