Jesteś tutaj: HomeInowrocławKilkudziesięciu Polaków słabo uzbrojonych próbowało powstrzymać Wermacht

Kilkudziesięciu Polaków słabo uzbrojonych próbowało powstrzymać Wermacht

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 01 wrzesień 2022 22:36
Kilkudziesięciu Polaków słabo uzbrojonych próbowało powstrzymać Wermacht Fot: Jan Kaliski / Ki24.info

1 września w całej Polsce odbywały się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie jak co roku uroczystości odbywały się też w Inowrocławiu – rozpoczęła je Msza Święta sprawowana w kościele garnizonowym, po której uczestnicy w akompaniamencie orkiestry dętej Inowrocławskich Kopalni Soli ,,Solino” udali się pod Pomnik Obrońców Inowrocławia.

,,Obrońcom miasta, którzy w imię honoru i wolności 8 września 1939 roku samorzutnie stawili czoła hitlerowskim najeźdźcom” - głosi napis na tym monumencie. Wojska niemieckie do Inowrocławia wkroczyły właśnie 8 września, regularna armia polska już dawno wycofała się w głąb kraju, naprzeciwko nim stanęło nim kilkudziesięciu Polaków ze Straży Obywatelskiej, słabo uzbrojonych, wśród których znajdowali się nawet licealiści. Wynik tego starcia był do przewidzenia, ale ich postawa do dzisiaj jest wspominana jako symbol heroizmu.

 

Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. Wartę honorową tradycyjnie pełnili żołnierze z Garnizonu Inowrocław.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Grudzień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu