Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławski szpital powiększa stratę

Inowrocławski szpital powiększa stratę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 22 lipiec 2022 11:51
Inowrocławski szpital powiększa stratę Fot: Ki24.info

W dokumentach Szpitala Wielospecjalistycznego w Inowrocławiu, o których pisaliśmy w ubiegłym roku padło sformułowanie, że ,,sytuacja szpitala jest krytyczna” oraz pojawiła się prognoza zakończenia 2021 roku z długiem w kwocie ok. 16 mln zł. Ostatnio szpital podsumował rok 2021, strata jest znacznie niższa niż prognozowano, ale co może niepokoić – kolejny rok z rzędu wzrasta.

Rok 2020 Szpital Wielospecjalistyczny im. Ludwika Błażka w Inowrocławiu zakończyć z kwotą 3,6 mln zł straty (wzrost o 1,4 mln zł w stosunku do 2019 roku). W roku 2021 strata wyniosła już 6,4 mln zł – to znacznie mniej niż prognozowana 16 mln strata, ale też o 2,8 mln więcej niż rok wcześniej. Rzuca się zatem w oczy to, że wynik szpitala pogorszył się blisko dwukrotnie.

 

Rok 2021 to wdrożenie m.in. niepopularnej decyzji o wprowadzeniu płatnego parkowania. Nie wiemy ile to przyniosło wpływów, wiemy jedynie, że wpływy z tytułu niemedycznej działalności, która obejmuje obok parkowania także dzierżawy przestrzeni np. na apteki, sterylizacji sprzętu medycznego czy usług pralniczych – wzrosły o 1,8 mln zł.

 

W ,,Raporcie o sytuacji ekonomiczno-finansowej” opublikowanym niedawno prognozuje się stratę na bieżący rok na kwotę 15,7 mln zł, przy czym jak wskazuje się w dokumencie jest to scenariusz negatywny.

 

Prognoza ekonomiczno-finansowa szpitala jest głównie uzależniona od wpływów z Narodowego Funduszu Zdrowia – czytamy w tym dokumencie - Ostatnie lata pokazały, że finansowanie z przez NFZ za świadczenia zdrowotne realizowane przez szpitale jest bardzo niskie w porównaniu ze stale rosnącymi kosztami.

W raporcie wskazuje się też na obawy co do możliwości znaczącego wzrostu cen energii, a także na koszty jakie przyniosło podniesienie płacy minimalnej.

 

Dokument kończy się opinią, że jeżeli NFZ nie zwiększy wysokości świadczenia świadczeń, to ,,sytuacja szpitala będzie krytyczna”.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu