Jesteś tutaj: HomeInowrocławZwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego

Zwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 25 maj 2022 15:53
Zwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego Fot: UM Inowrocław

Po półtora roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zakończył spór o nazwę ulicy w Inowrocławiu, której patronował Iwan Alejnikow, a w listopadzie 2020 roku została przemianowana przez wojewodę na Tadeusza Chęsego. Ostatecznie w obiegu pozostanie decyzja wojewody.

 

W listopadzie 2020 roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił wydać zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnikowa w Inowrocławiu na ulicę honorowego obywatela tego miasta Tadeusza Chęsego. Zdaniem wojewody ta nazwa propagowała ustrój komunistyczny. Rada Miejska w Inowrocławiu to działanie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

 

WSA w Bydgoszczy stwierdził, że kluczowy dla uznania, czy dana nazwa podlega dekomunizacji, jest odbiór społeczny. Jeżeli społeczność lokalna uważa, że patron propaguje komunizm to nazwa powinna być zdekomunizowana, ale jeżeli odbiór społeczny jest zupełnie inny - dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy – czytamy w wyroku WSA. Wojewódzki Sąd zatem utrzymał nazwę Alejnika, wycofując z obiegu decyzję dekomunizacyjną wojewody.

 

Wojewoda wniósł skargę do NSA w Warszawie, a ten dzisiaj zdecydował o uchyleniu zaskarżonego orzeczenia i oddaleniu skargi. Oznacza to, że orzeczenie WSA unieważniające decyzję wojewody zostało wycofane z obiegu, zatem decyzja wojewody zmieniająca nazwę ulicy na Tadeusza Chęsego staje się prawomocna. Kończy to ten spór – pozostawiając w obiegu ulicę Chęsego.

 

Na szersze wyjaśnienie wyroku warszawskiego sądu przyjdzie nam poczekać.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

« Czerwiec 2023 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tracimy szanse rozwojowe a wielu polityków zamiast pomagać to tylko szkodzi (felieton)

    W połowie maja jako jedyni w Bydgoszczy (celowo sprawdziłem) opublikowaliśmy kolejny apel Pracodawców Pomorza i Kujaw o pilne odblokowanie środków z Krajowego Programu Odbudowy, bo tych pieniędzy bardzo potrzebuje polska gospodarka - Pozbawieni środków z KPO polscy przedsiębiorcy, w tym skupieni w naszym związku, pomimo swojej niezwykłej żywotności, woli przetrwania i kreatywności, tracą dystans do swoich konkurentów z zagranicy i to nie tylko do tych zachodnich, ale nawet do czeskich, słowackich rumuńskich, bułgarskich czy z krajów bałtyckich, z którymi z powodzeniem do tej pory konkurowali.

  • Udało się dokonać kluczowego odkrycia dotyczącego zamku krzyżackiego w Świeciu

    Zamek krzyżaki w Świeciu zbudowany został w XIV wieku, pełnił on ważną rolę w regulacji ruchu na Wiśle, z uwagi na bliskie położenie. W czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku został poważnie uszkodzony. Zamek został częściowo rozebrany, część ruin zakonserwowano i są pozostały one do dzisiaj. Dzisiaj dowiadujemy się jednak zupełnie nowych rzeczy o zamku.

Wiadomości z regionu