Jesteś tutaj: HomeInowrocławZwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego

Zwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 25 maj 2022 15:53
Zwrot akcji w sprawie ulicy Alejnika – w obiegu pozostaje decyzja o przemianowaniu jej w Tadeusza Chęsego Fot: UM Inowrocław

Po półtora roku Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie zakończył spór o nazwę ulicy w Inowrocławiu, której patronował Iwan Alejnikow, a w listopadzie 2020 roku została przemianowana przez wojewodę na Tadeusza Chęsego. Ostatecznie w obiegu pozostanie decyzja wojewody.

 

W listopadzie 2020 roku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz postanowił wydać zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany nazwy ulicy Iwana Alejnikowa w Inowrocławiu na ulicę honorowego obywatela tego miasta Tadeusza Chęsego. Zdaniem wojewody ta nazwa propagowała ustrój komunistyczny. Rada Miejska w Inowrocławiu to działanie zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

 

WSA w Bydgoszczy stwierdził, że kluczowy dla uznania, czy dana nazwa podlega dekomunizacji, jest odbiór społeczny. Jeżeli społeczność lokalna uważa, że patron propaguje komunizm to nazwa powinna być zdekomunizowana, ale jeżeli odbiór społeczny jest zupełnie inny - dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy – czytamy w wyroku WSA. Wojewódzki Sąd zatem utrzymał nazwę Alejnika, wycofując z obiegu decyzję dekomunizacyjną wojewody.

 

Wojewoda wniósł skargę do NSA w Warszawie, a ten dzisiaj zdecydował o uchyleniu zaskarżonego orzeczenia i oddaleniu skargi. Oznacza to, że orzeczenie WSA unieważniające decyzję wojewody zostało wycofane z obiegu, zatem decyzja wojewody zmieniająca nazwę ulicy na Tadeusza Chęsego staje się prawomocna. Kończy to ten spór – pozostawiając w obiegu ulicę Chęsego.

 

Na szersze wyjaśnienie wyroku warszawskiego sądu przyjdzie nam poczekać.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu