Jesteś tutaj: HomeInowrocławPo 44 latach Matka Boża wróciła na Kujawy

Po 44 latach Matka Boża wróciła na Kujawy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław wtorek, 26 kwiecień 2022 18:31
Po 44 latach Matka Boża wróciła na Kujawy Archiwum

W 1957 roku z inicjatywy błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ruszyła w peregrynację po całej Polsce, aby dodać Polakom odwagi w tym trudnym czasie. Wiele jest historii jak wierni przechytrzyli komunistów, którzy próbowali zatrzymać dzieło peregrynacji. Peregrynacja odbywa się nadal, choć z uwagi na rozrost wspólnot parafialnych znacznie powolniej – w sobotę kopia cudownego obrazu rozpoczęła peregrynację w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Na początek obraz powitał prymas abp. Wojciech Polak w gnieźnieńskiej katedrze, w niedzielę obraz przyjechał na Kujawy, gdzie zostanie dłużej. W niedzielę i w poniedziałek towarzyszył on wiernym z parafii Zmartwychwstania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, następnie pojechał do parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, skąd dzisiaj uda się do Orłowa. W dekanatach inowrocławskich peregrynacja zakończy się w parafii Świętego Ducha w czwartek 12 maja. Dalej jest dekanat gniewkowski, złotnicki, barciński i żniński. W drugiej połowie czerwca peregrynacja odbędzie się już w wielkopolskiej części archidiecezji. Obraz archidiecezję gnieźnieńską opuści w lutym przyszłego roku.

 

Ostatni raz na tych terenach peregrynacja odbywała się w 1978 roku, jest to zatem wielkie wydarzenie – po 44 latach.

 

W 2019 roku kopia cudownego obrazu odwiedziła diecezję bydgoską.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu