Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrzez dwa lata Rada Miejska nie zebrała się w ratuszu

Przez dwa lata Rada Miejska nie zebrała się w ratuszu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 25 kwiecień 2022 16:55

To już minęły dwa lata – można rzec – od ostatniego normalnego posiedzenia Rady Miejskiej w Inowrocławiu. Radni co prawda nadal obradowali, ale już tylko w trybie zdalnym, można odnieść wrażenie, że z punktu widzenia kierownictwa Rady Miejskiej taka forma prowadzenia obrad jest wygodniejsza, ale jak przyznają radni opozycji nie koniecznie przyczynia się ona debacie publicznej. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy radni pomimo obradowania zdalnego, podnieśli sobie diety.

- Forma zdalna obradowania uniemożliwia pełne wykonywanie mandatu radnego – ocenia w rozmowie z nami radny opozycji Marcin Wroński. Przejście obrad do internetu sprawiło, że zainteresowanie mieszkańców obradami znacznie spadło, do tego taka forma nie sprzyja szerszemu debatowaniu, co innego gdy jest kontakt bezpośredni między radnymi, a co innego gdy mówi się do tabletu.


To co dla jednych jest minusem, dla innych może być plusem, bowiem sesję od kiedy są prowadzone zdalnie są znacznie krótsze, na dodatek radni nie muszą nawet dojeżdżać do ratusza. Dla tych co chcą ,,tylko odfajkować obowiązkową sesję” jest to na pewno korzystniejsze rozwiązanie. Na dodatek radni jesienią, głosami koalicji, podnieśli sobie diety, więc napracują się mniej, a w kieszeni będą mieli więcej.

 

Zdalne obrady pojawiły się wraz z pandemią COVID-19, bywały okresy gdy prawie wszystkie samorządy obradowały tylko zdalnie, ale w większości z nich w okresie wiosenno-letnim, gdy spadała liczba zakażeń, wracano do obrad tradycyjnych. Rada Miejska w Inowrocławiu należy do tych niewielu samorządów, które od dwóch lat cały czas obradują tylko zdalnie, ostatni raz w ubiegłym tygodniu, choć życie toczy się już właściwie jak przed pandemią, nie ma bowiem obowiązkowych maseczek w pomieszczeniach, a samo zakażenie się wirusem nie oznacza izolacji. Formalnie stan epidemii w Polsce jeszcze jest, co pozwala obradowanie zdalne. Tylko pytanie – czy inowrocławscy radni się już za bardzo do tego nie przyzwyczaili?

 

W kuluarach krążą głosy, że być może od maja radni wrócą do obrad stacjonarnych.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu