Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy Inowrocław zmieni politykę Ministerstwa Klimatu i Środowiska?

Czy Inowrocław zmieni politykę Ministerstwa Klimatu i Środowiska?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 22 kwiecień 2022 15:35

Przed tygodniem przytoczyliśmy stanowisko wyrażane przez wiceministra Jacka Ozdobę, który optował w wypowiedzi dla PAP za budową większej liczby spalarni odpadów w Polsce. Temat inowrocławskiej spalarni może jednak zmienić rządową politykę w tym temacie.

 

Od kilku tygodni pomysł budowy prywatnej spalarni odpadów w Inowrocławiu, przy zakładach Ciech-u, krytykują inowrocławscy działacze Solidarnej Polski, formacji do której zresztą wiceminister Ozdoba należy.

 

Miałem okazję porozmawiać dzisiaj z ministrem Jacek Ozdoba na tematy związane z budową spalarni odpadów w Polsce. Oboje uznaliśmy, że budowa takich obiektów powinna uwzględniać wiele aspektów m.in takie jak: odpowiednia lokalizacja, uwarunkowania związane z ilością odpadów w regionie, czy z istniejącymi już instalacjami – informuje na Facebook-u o spotkaniu z wiceministrem, lokalny lider Solidarnej Polski Ireneusz Stachowiak - Jaki sens ma zwożenie odpadów z całej Polski do spalarni? Przecież to nikomu niepotrzebne niszczenie dróg i uciążliwość dla mieszkańców.

 

Inowrocławski przypadek może być kluczowy

Nie jest tajemnicą, że firma która chce zainwestować w spalarnię, nie będzie spalać tam tylko odpadów z regionu, bowiem prowadzi ona działalność odpadową w całej Polsce, przez utylizacja tych odpadów jest dla niej ogólnopolskim wyzwaniem, który można by w dużym stopniu rozwiązać w Inowrocławiu, co budzi protesty niektórych środowisk, chociażby z uwagi na uzdrowiskowy charakter miasta.

 

Do tej pory Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadziło politykę, która raczej sprzyjała spalarniom - Protesty i niezadowolenie lokalnej społeczności – nie są przesłanką, która mogłaby zakazać budowy spalarni odpadów – tak można streścić stanowisko tego resortu, w odpowiedzi na apel prezydenta Bydgoszczy, aby ustawowo zakazać lokalizacji spalarni odpadów niebezpiecznych w większych miastach. Wpis Ireneusza Stachowiaka sugeruje, że być może dla ministerstwa kwestia zdania wyrażanego przez społeczności lokalne będzie bardziej istotna niż ma to miejsce dzisiaj.

 

Wpis Stachowiaka może sugerować, że coś w tym kierunku się zmieni, co jest nie tylko istotne z punktu widzenia Inowrocławia, ale też być może Bydgoszczy, gdzie prywatna firma chce zbudować kolejną instalacje spalającą odpady niebezpieczne.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu