Jesteś tutaj: HomeInowrocławMinister z Solidarnej Polski wielkim zwolennikiem budowania w Polsce nowych spalarni

Minister z Solidarnej Polski wielkim zwolennikiem budowania w Polsce nowych spalarni

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław czwartek, 14 kwiecień 2022 15:56

Protesty i niezadowolenie lokalnej społeczności – nie są przesłanką, która mogłaby zakazać budowy spalarni odpadów, wynika ze stanowiska Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w którym za gospodarkę odpadami odpowiada wiceminister Jacek Ozdoba z Solidarnej Polski, który w publicznych wypowiedziach mówi o potrzebie budowy w Polsce kolejnych spalarni.

 

W Inowrocławiu od pewnego czasu toczy się spór wokół listu intencyjnego w sprawie budowy prywatnej spalarni odpadów na Mątwach. Temat na pewno ważny, bowiem kwestia zwożenia odpadów z różnych części kraju do miasta uzdrowiskowego wymaga poważnej debaty, ale póki co mamy populistyczną kampanię polityków Solidarnej Polski, formacji która w rządzie propaguję ideę budowy nowych spalarni.

 

- Liczba, jak i moc przerobowa nie jest wystarczająca w perspektywie rosnącej liczby odpadów niebezpiecznych i medycznych – wypowiada się w depeszy PAP z lipca 2021 roku wiceminister Jacek Ozdoba wskazując na zbyt małą liczbę tego typu instalacji w Polsce - Chcielibyśmy, aby powstała spalarnia-spalarnie, które mogłyby służyć celom publicznym, m.in. oczyszczeniu zalegających składowisk, unieszkodliwianiu odpadów niebezpiecznych, medycznych z państwowych placówek. Naszym celem jest również to, by w ten proces włączyć kapitał z Polski.

 

W proces budowy tych spalarni ma zostać zaangażowany Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego wojewódzkim oddziałem kieruje krytykujący inowrocławską inwestycję Ireneusz Stachowiak. Instytucja którą zarządza, według zamysłu ministerstwa ma być wprost zaangażowana w budowę nowych spalarnii.


W ubiegłym roku władze Bydgoszczy wystąpiły do rządu o nowelizację przepisów, aby ustawowo zakazać budowy spalarni odpadów niebezpiecznych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Resort Ozdoby postulat odrzucił wyjaśniając- protesty i niezadowolenie lokalnej społeczności nie stanowią same w sobie przesłanki, która umożliwiałaby organowi odmowę wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach bądź odmowę określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji inwestycji

'

Dalej resort uspokaja, że spalarnie nie są wielkim zagrożeniem - Zgodnie z art. 157 ustawy o odpadach spalarnie od padów są projektowane, budowane, wyposażane i użytkowane w sposób zapewniający osiągnięcie poziomu termicznego przekształcania odpadów, przy którym ilość i szkodliwość dla życia,zdrowia ludzi lub dla środowiska,odpadów i innych emisji powstających w skutek termicznego przekształcania odpadów będzie jak najmniejsza.

 

Oczywiście pojawi się pytanie, czy taka instalacja musi powstać akurat w Inowrocławiu, pewnie każdy inowrocławianin wolałby, aby spalarnie powstały gdzieś indziej. Politycy Solidarnej Polski jednak wyglądają niepoważnie jako krytycy inwestycji w spalarnie, gdy budowa nowych spalarni wpisuje się w ich ogólnopolską politykę.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

« Październik 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu