Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Kiedy rząd uruchomi środki na ratowanie jezior na terenie Wielkopolski i Kujaw?”

,,Kiedy rząd uruchomi środki na ratowanie jezior na terenie Wielkopolski i Kujaw?”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 16 czerwiec 2021 11:21

We wtorek odbyła się w Sejmie gorąca dyskusja o sporze polsko-czeskim w sprawie skutków środowiskowych działania kopalni w Turowie. Z mównicy sejmowej pojawił się jednak też głos poświęcony szkodliwej działalności kopalni ulokowanych w okolicach Konina, które prowadzą do wysychania jezior na Kujawach. Zagrożone może być w przyszłości też jezioro Gopło, nad którym zlokalizowana jest Kruszwica.

O tym, że debata była gorąca świadczy wypowiedź posła Marka Suskiego, który zarzucił posłom opozycji, że mają ,,mentalność zdrajców” - Stajecie po stronie innego państwa w sporze z Polską - grzmial.


Dyskusja pojawiła się podczas procedowania ustawy, która zmienia zasady partycypacji społecznej przy wydawaniu decyzji środowiskowych np. przy okazji udzielania koncesji na funkcjonowanie kopalni. Nowelizacja przepisów ma zwiększyć rolę głosów mieszkańców, jak jednak zarzucali posłowie opozycji, w 2018 roku większość sejmowa znacząco zliberalizowała te zasady na niekorzyść mieszkańców, co miało doprowadzić do wydania 20 tego typu zezwoleń, przy ograniczonym udziale społeczeństwa.


Posłanka Magdalena Łośko wskazywała, że były to też decyzje dotyczące kopalni odkrywkowych pod Koninem - Rekultywacja tych terenów powinna mieć znaczenie szersze – przede wszystkim należy przywróci równowagę hydrologiczna, która została naruszona na skutek tych odkrywek – wskazywała parlamentarzystka, domagając się zaprezentowania przez rząd kompleksowego programu rewitalizacji - Na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego zamykane są kąpieliska, miejscowości dotychczas turystyczne zamierają.


Swoje wystąpienie posłanka Łośko zakończyła pytaniem - Kiedy rząd uruchomi środki na ratowanie Pojezierza Gnieźnieńskiego i jezior na terenie Wielkopolski i Kujaw?

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

 • Wciąż dwa odcinki S-10 między Bydgoszczą i Toruniem bez umów

  Do końca maja Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planowała podpisać umowy na budowę drogi ekspresowej S-10 między Bydgoszczą i Toruniem. Mamy sierpień i wciąż dwa odcinki, czyli 50% celu, nie zostały zrealizowane. Musimy się liczyć z tym, że te kilka tygodni opóźnienia przełoży się też na opóźnienia w realizacji inwestycji.

Wiadomości z regionu