Jesteś tutaj: HomeInowrocławWojewoda złożył kasację na Alejnika. Sprawę rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie

Wojewoda złożył kasację na Alejnika. Sprawę rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 31 maj 2021 13:40
Wojewoda złożył kasację na Alejnika. Sprawę rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie Fot: UM Inowrocław

W listopadzie wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał zarządzenie zastępcze w sprawie zmiany ulicy Iwana Alejnika w Inowrocławiu na Tadeusza Chęsego – zrobił to w trybie ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem wojewody i IPN radziecki czołgista Iwan Alejnik propaguje komunizm. Inowrocławski samorząd zaskarżył decyzję wojewody do sądu i wygrał, wojewoda postanowił jednak od niekorzystnego dla siebie wyroku się odwołać.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy 9 marca przyznał rację samorządowi uchylając zarządzenie wojewody. W ubiegłym tygodniu przedstawiliśmy uzasadnienie jakie przedstawił sąd, przede wszystkim było to stwierdzenie, iż - Nie symbolizują komunizmu nazwy, które w odbiorze społecznym nie są kojarzone w ogóle z komunizmem. Stanowisko Skarżącej, że nazwa ulicy Iwana Alejnika nie kojarzy się mieszkańcom Inowrocławia jednoznacznie z komunizmem nie zostało przez organ skutecznie zakwestionowane, a dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy

 

Wojewoda wniósł kasację od tego wyroku, którą rozpatrzy Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Do tego czasu formalnie będzie obowiązywać nazwa Tadeusza Chęsego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu