Jesteś tutaj: HomeInowrocławSąd: Wojewoda utożsamiając Alejnika z komunizmem zastosował odpowiedzialność zbiorową

Sąd: Wojewoda utożsamiając Alejnika z komunizmem zastosował odpowiedzialność zbiorową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 27 maj 2021 12:04
Sąd: Wojewoda utożsamiając Alejnika z komunizmem zastosował odpowiedzialność zbiorową Fot: UM Inowrocław

9 marca Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił zarządzenie zastępcze wojewody Mikołaja Bogdanowicza, który w trybie ustawy dekomunizacyjnej zmienił ulicę Iwana Alejnika w Inowrocławiu na Tadeusza Chęsego. Z powodu pandemii dopiero kilka dni temu udostępnione zostało uzasadnienie do wydanego wyroku.

 

Wojewoda był obowiązany wykazać istnienie po swojej stronie uprawnienia do dokonania ingerencji nadzorczej, poprzez wykazanie, że upamiętnienie w przestrzeni publicznej Iwana Alejnika jest upamiętnieniem osoby symbolizującej komunizm. Jedynie bowiem w takim przypadku można byłoby mówić o propagowaniu komunizmu poprzez umieszczenie w nazwie ulicy, imienia i nazwiska tej osoby. Tego jednak w sprawie zabrakło – czytamy w uzasadnieniu do wyroku w sprawie IISA/Bd53/21 - Wojewoda ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że w jego ocenie nadawanie ulicom nazw upamiętniających sowieckich poległych żołnierzy było zabiegiem propagandowym mającym na celu legitymizowanie obecności komunistów w Polsce, a tym samym uhonorowanie Iwana Alejnika w nazwie ulicy sprawia, że nazwa ulicy posiada charakter nazwy upamiętniającej osobę symbolizującą komunizm.

 

Sąd stwierdza dalej - Należy zatem zauważyć, że organ zastosował w tym zakresie niejako odpowiedzialność zbiorową, utożsamiając Iwana Alejnika z formacją w której on służył oraz negatywną oceną jej działalności.

 

Miasto Inowrocław, które wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wskazywało, że postać Iwana Alejnika w odbiorze społecznym nie jest kojarzona z komunizmem, o czym świadczyć ma fakt, że została nadana przez Radę Miejską w 1992 roku, czyli wyjściu Polski z bloku soweickiego.

 

Nie symbolizują komunizmu nazwy, które w odbiorze społecznym nie są kojarzone w ogóle z komunizmem. Stanowisko Skarżącej, że nazwa ulicy Iwana Alejnika nie kojarzy się mieszkańcom Inowrocławia jednoznacznie z komunizmem nie zostało przez organ skutecznie zakwestionowane, a dopóki nazwisko, wydarzenie lub data nie stanowi powszechnie rozpoznawalnego przez mieszkańców gminy symbolu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dopóty nie może być mowy o tym, by uznać za uzasadnioną ingerencję organu nadzoru w sferę chronionej konstytucyjnie samodzielności gminy – stwierdza sąd.

 

Bydgoska spawa czeka na rozpatrzenie

W styczniu wojewoda wydał podobne zarządzenie zastępcze w Bydgoszczy, zmieniając skwer Pomorskiego Okręgu Wojskowego na skwer Łukasza Cieplińskiego. Spotkało się to z oporem samorządowców, bowiem nazwa ta została uchwalona przez Radę Miasta w 2016 roku jednogłośnie, co może świadczyć, że bydgoszczanom ona w żaden sposób nie kojarzy się z komunizmem.

 

Jak wskazuje sąd w inowrocławskiej sprawie - Organ nadzoru winien kierować się wrażliwością na głos lokalnej społeczności, która deklarując przywiązanie do nazwy, wykazuje jednocześnie jakie względy i historyczne uwarunkowania przemawiają za jej pozostawieniem, czego nie uczyniono.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu