Jesteś tutaj: HomeInowrocławDo Barcina pociągiem za kilka lat

Do Barcina pociągiem za kilka lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 19 maj 2021 15:38

W marcu informowaliśmy, że władze województwa na poważnie myślą o reaktywacji połączeń na linii kolejowej nr 206 pomiędzy Inowrocławiem, Pakością i Barcinem, a być może także Żninem. W tym tygodniu na konferencji prasowej marszałek zdradził nieco więcej szczegółów.

Na pewno nie nastąpi to w grudniu, gdy będą wdrażane nowe roczne rozkłady jazdy. Bardziej realny termin to rok 2024, wcześniej konieczna byłaby rewitalizacja odcinka Wapno – Żnin, bowiem pomiędzy Barcinem i Żninem infrastruktura nie nadaje się do regularnego ruchu pasażerskiego.

 

Można sfinansować z programu Kolej Plus

Tak przedstawiona zapowiedź oznacza, że w planach inwestycyjnych Samorządu Województwa na najbliższe lata może się znaleźć linia kolejowa nr 206. Na to zadanie będzie szansa pozyskać 85% dofinansowania z rządowego programu Kolej Plus, bowiem podczas ubiegłorocznego naboru ten projekt przeszedł wstępną weryfikację. Żeby ten projekt znalazł się na liście rankingowej, do jesienie powinno zostać opracowane studium. O tę inwestycję wnioskowała gmina Żnin jako lider porozumienia samorzadowego, na której barkach spoczywa obowiązek przygotowania opracowania. Być może gminę wspomoże w tym Samorząd Województwa.

 

Żnin wnioskował także o inny projekt kolejowy - odbudowę linii Żnin - Szubin i modernizację  odcinka Szubin - Bydgoszcz linii kolejowej nr 356.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Prof. Gut: Jeżeli chodzi o szczepienia, to jesteśmy dokładnie między Paryżem a Moskwą

    Służba zdrowia wytrzyma tę falę zachorowań na COVID-19, a respiratorów wystarczy – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że choruje teraz coraz więcej osób młodszych, którym grożą poważne powikłania pocovidowe.

  • Jakie będą skutki wojny rządu z Brukselą? Przede wszystkim gospodarcze

    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności 3 paragrafów Traktatu o Unii Europejskiej z Konstytucją w Polsce spolaryzowało emocje publiczne – środowiska bardziej eurosceptyczne uznały to jako element walki o polską suwerenność, z kolei euroentuzjaści zorganizowali protesty na których wprost straszyli, że rząd doprowadzi do wyprowadzenia Polski z Unii. Patrząc na to z góry można odnieść wrażenie, że jest to element wewnętrznego sporu politycznego w Polsce, cała ta sytuacja prowadzi jednak też do zwarcia Polski z Unią Europejską, co może przynieść też szkody gospodarcze Polsce.

Wiadomości z regionu