Jesteś tutaj: HomeInowrocławDo Barcina pociągiem za kilka lat

Do Barcina pociągiem za kilka lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 19 maj 2021 15:38

W marcu informowaliśmy, że władze województwa na poważnie myślą o reaktywacji połączeń na linii kolejowej nr 206 pomiędzy Inowrocławiem, Pakością i Barcinem, a być może także Żninem. W tym tygodniu na konferencji prasowej marszałek zdradził nieco więcej szczegółów.

Na pewno nie nastąpi to w grudniu, gdy będą wdrażane nowe roczne rozkłady jazdy. Bardziej realny termin to rok 2024, wcześniej konieczna byłaby rewitalizacja odcinka Wapno – Żnin, bowiem pomiędzy Barcinem i Żninem infrastruktura nie nadaje się do regularnego ruchu pasażerskiego.

 

Można sfinansować z programu Kolej Plus

Tak przedstawiona zapowiedź oznacza, że w planach inwestycyjnych Samorządu Województwa na najbliższe lata może się znaleźć linia kolejowa nr 206. Na to zadanie będzie szansa pozyskać 85% dofinansowania z rządowego programu Kolej Plus, bowiem podczas ubiegłorocznego naboru ten projekt przeszedł wstępną weryfikację. Żeby ten projekt znalazł się na liście rankingowej, do jesienie powinno zostać opracowane studium. O tę inwestycję wnioskowała gmina Żnin jako lider porozumienia samorzadowego, na której barkach spoczywa obowiązek przygotowania opracowania. Być może gminę wspomoże w tym Samorząd Województwa.

 

Żnin wnioskował także o inny projekt kolejowy - odbudowę linii Żnin - Szubin i modernizację  odcinka Szubin - Bydgoszcz linii kolejowej nr 356.

 

Warte obejrzenia

 • Lekkoatleci rozpoczęli zmagania – dramat Pawła Wojciechowskiego – udział bydgoszczanki w drugim medalu dla Polski

  W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zmagania lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety jak na razie nie zanosi się na zbyt wiele medali zawodników z naszego regionu – właściwie nadzieje możemy mieć jedynie jeszcze w konkurencjach biegowych. Zanosi się, że będą to jedne z gorszych igrzysk ostatnich lat dla naszego regionu, ale także dla Polski bo po tygodniu zmagań olimpijskich biało-czerwoni wywalczyli tylko dwa medale.

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

  Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

 • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

  Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu