Jesteś tutaj: HomeInowrocławKruszwiczanie zainaugurują pielgrzymkę w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Kruszwiczanie zainaugurują pielgrzymkę w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 28 lipiec 2020 14:44
Archiwum 2013 Archiwum 2013 Fot: BPJG Marek Kępiński

28 lipca to dzień, w którym pierwszy pielgrzymi a Archidiecezji Gnieźnieńskiej byli już na trasie. W tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 zdecydowano się zmienić formułę pielgrzymowania. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbywać będzie się sztafetowo. Pielgrzymka wyruszy w środę 29 lipca.

Tradycyjnie pielgrzymka wyruszy z Gniezna, spod grobu św. Wojciecha. Jako pierwsi na szlak wyruszy czwórka pielgrzymów z Kujaw – dwóch związanych z grupą Kruszwicką oraz dwóch pielgrzymów z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, którzy dotrą do Wrześni. Stamtąd kolejnego dnia sztafetę przejmą przedstawiciele innych wylosowanych grup z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ten symboliczny sposób pielgrzymka ma zachować swoją ciągłość. Pozostali zainteresowani pielgrzymowaniem zaproszeni są do udziału w pielgrzymce duchowej, codziennie w parafiach skąd wyruszały grupy odbywać będzie się o godzinie 20:00 Msza Święta a po niej apel Jasnogórski. Pielgrzymi z Archidiecezji dotrą do Częstochowy przed sierpnia, na uroczystość Przemienienia Pańskiego.

 

Siedziba Archidiecezji Gnieźnieńskiej znajduje się co prawda w Wielkopolsce, ale ważną część stanowią pielgrzymi z Kujaw, oprócz wspomnianego Inowrocławia i Kruszwicy, wyruszali oni także z Gniewkowa czy Janikowa.

 

Bydgoszcz zbliża się do celu

W piątej 31 lipca na Jasną Górę dotrze piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej, która również przyjęła formułę sztafetową, ale w nieco innym wydaniu. Do Częstochowy wyruszyło bowiem kilka grup z księżmi przewodnikami na czele, każdego dnia wędruje z nimi 5 osobowa grupa pielgrzymów, którzy dojeżdżają w ramach sztafety. Według organizatorów bydgoskiej pielgrzymki, w ten sposób weźmie w niej udział ponad 500 osób.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Listopad 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu