Jesteś tutaj: HomeInowrocławCzy obwodnica Kruszwicy znajdzie się w rządowym programie budowy obwodnic?

Czy obwodnica Kruszwicy znajdzie się w rządowym programie budowy obwodnic?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 29 styczeń 2020 15:58
Czy obwodnica Kruszwicy znajdzie się w rządowym programie budowy obwodnic? OpenStreetMaps

Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku drogą krajową nr 62 przez Kruszwicę przejeżdża dziennie około 9 tys. pojazdów, co stawia go wśród odcinków dróg krajowych bardziej obłożonych ruchem. Ruch ten odbywa się przez środek miasta, w tym przez kruszwicką starówkę. O potrzebie budowy obwodnicy Kruszwicy mówi się od wielu lat, czy uda się w najbliższych latach?

W kampanii wyborczej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział program 100 obwodnic na najbliższą kadencję. Na razie nie przedstawiono jednak pełnej listy planowanych obwodnic, w kampanii wyborczej premier deklarował w naszym regionie budowę jedynie obwodnicy Strzelna. Pozostałe miejscowości będą przedmiotem analiz.

 

Program 100 obwodnic jest natomiast przedmiotem zaawansowania posłów, posłanka Magdalena Łośko w interpelacji pytała wprost o budowę obwodnicy Kruszwicy.

 

Na tym etapie prac za wcześnie jest mówić o dokładnym zakresie rzeczowym i finansowym. Założeniem nowego programu będzie budowa nowych obejść miejscowości tam gdzie uzasadnią to ważne czynniki ruchowe, czy społeczne. Program ten będzie ważnym elementem inwestycyjnym, na który skierowane będą również środki finansowe z nowej perspektywy UE, która rozpocznie się w 2021 – informuje posłankę sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Rafał Weber - Zapewniam, że Ministerstwo Infrastruktury uważnie przygląda się wszelkim postulatom i wnioskom strony samorządowej oraz partnerów gospodarczych i społecznych.

 

Reasumując – na razie w sprawie obwodnicy Kruszwicy nic nie wiemy. Program 100 obwodnic był wymieniany jako projekt do opracowania na pierwsze 100 dni nowego rządu Mateusza Morawieckiego, czyli wkrótce powinny pojawić się już jakieś konkrety. Patrząc jednak na natężenie ruchu, Kruszwica wydaje się być poważnym kandydatem do ujęcia w tym programie. Dużo zależeć będzie jednak od tego jaki budżet wieloletni na realizację tego programu przewidzi strona rządowa, na razie żadna deklaracja kwotowa jeszcze nie padła.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2021 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
 • Ministerstwo chce, aby media były bardziej niezależne. Media samorządowe mogą czekać ograniczenia

  W poniedziałek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało początek prac nad nową ustawą medialną, która ma zapewnić większy pluralizm. W założeniach resortu wskazano też na problem mediów wydawanych przez samorządy.

 • Sytuacja finansowa samorządów może się poprawić w 2025 roku. Jest projekt

  Pod koniec czerwca lub w pierwszych dniach lipca ma zostać skierowany do konsultacji publicznych projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego. To odpowiedź na spustoszenie, jakie wywołały w samorządowych budżetach zmiany wprowadzone m.in. przez Polski Ład. Ministerstwo Finansów chce, aby reforma zaczęła obowiązywać już z początkiem 2025 roku. Z wyliczeń resortu wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym.

Wiadomości z regionu