Jesteś tutaj: HomeNakielskiJan Czochralski patronem roku 2013

Jan Czochralski patronem roku 2013

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Krajna i Pałuki piątek, 07 grudzień 2012 14:15

Sejm zdecydował dzisiaj, że rokowi 2013 patronować będą: Julian Tuwim, Witold Lutosławski i chemik Jan Czochralski. Ten ostatni urodził się w Kcyni.

 

W opinii sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Jan Czochralski jest zaraz po Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaju Koperniku najbardziej rozpoznawalnym polskim naukowcem na świecie.

 

Urodził się on w październiku 1885 roku w Kcyni. Swoją karierę naukową rozpoczął w Berlinie (polska była pod zaborami). Tam opatentował między innymi ,,metal B”. Mimo wielu światowych propozycji, między innymi zostania dyrektorem generalnym fabryki Forda w Ameryce w 1928 roku zdecydował się wrócić do Polski na zaproszenie prezydenta Mościckiego.

 

Tutaj jak podkreślała posłanka Marzena Kidawa-Błońska w imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu stworzył podwaliny polskiej nauki. W czasie II wojny światowej pracował oficjalnie pracował dla Wermachtu, w ramach działalności podziemnej prowadził jednak sabotaż przeciwko okupantowi oraz produkował broń dla polskiego podziemia.

 

Po wojnie był prześladowany przez władze komunistyczne. Środowisko naukowe odwróciło się od niego. Zmarł po rewizji Urzędu Bezpieczeństwa w jego wili, która mieściła się w Kcyni.

 

Senat Politechniki Warszawskiej rehabilitował go dopiero w 2011 roku.

 

Szerzej o roku 2013 imienia Jana Czochralskiego wkrótce na naszych łamach.

Warte obejrzenia

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
  • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

    Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

  • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

    Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu