Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocławscy radni obronili (przynajmniej na razie) mandaty koleżanki i kolegi

Inowrocławscy radni obronili (przynajmniej na razie) mandaty koleżanki i kolegi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 22 wrzesień 2015 16:48

Lidia Stolarska i Jarosław Kopeć nadal będą radnymi miejskimi w Inowrocławiu. Większość Rady Miejskiej nie chciała podjąć decyzji o wygaszeniu ich mandatów, choć pojawiły się temu przesłanki, gdyż łączyli w sposób niezgodny z prawem swój mandat z funkcją ławnika.

 

Radny Jarosław Kopeć znalazł sobie alibi w postaci tego, że od momentu objęcia funkcji radnego nie był powołany jako ławnik ani raz u do składu orzekającego.

 

Kopcia bronili radni koalicji, w tym związany z posłem Krzysztofem Brejzą Patryk Kazimierczak. Opozycja natomiast twierdziła, że sprawa jest na tyle klarowna, że mandaty radnym należy wygasić - Jedna z opinii prawnych wskazuje, że konieczne było pisemne zrzeczenie się funkcji ławnika. Obie te osoby tego jednak nie uczyniły. Według mnie nie ma zatem nad czym tu debatować – wskazywał radny Andrzej Kieraj z SLD.

 

- Radnego prezes sądu z listy ławników skreślił dopiero w lipcu – podkreślał radny Maciej Basiński z PiS, co jednoznacznie sugeruje, że radny łączył niezgodnie z prawem funkcję.

 

Zdaniem radnego koalicji Janusza Radzikowskiego sprawę powinno się jednak zostawić wojewodzie – Ja byłbym za tym, aby decyzję w tej sprawie podjęła wojewoda – argumentował. Z jego propozycją zgodziło się kilku radnych koalicji, w tym przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinkowski.

 

Tak jak w dyskusji podział przebiegał wedle granicy koalicja – opozycja, tak też w głosowaniu, dzięki koalicji mandat radnego Kopcia został utrzymany.

 

Radna Stolarska już takiego alibi jak Kopeć nie miała, ale mimo wszystko uznała, że radni przecież nie mają przymusu, aby wygaszać jej mandat. Tak też się stało.

 

W obu głosowaniach rozbieżnie głosowała Zjednoczona Prawica. PiS chciał wygaszenia mandatów, natomiast radna Solidarnej Polski stanęła w ich obronie.

 

Podczas dyskusji padały stwierdzenia, że rozstrzyganie tego sporu nie jest rolą radnych, ale wojewody, a ta stanowiska w tej sprawie, jak podkreślał m.in. przewodniczący Marcinkowski, nie wyraziła. Nasi stali czytelnicy zapewne jednak wiedzą, że wojewoda od początku nie zamierzała zabierać głosu, dopóki nad sprawą nie pochyli się Rada Miejska.

 

W tym momencie pojawia się wątpliwość czy Rada Miejska nie wygaszając mandatów postępuje zgodnie z prawem. Obywatele mają prawo złożyć skargę na Radę Miejską do wojewody i wówczas dopiero organ nadzoru zabierze stanowisko w tej przedmiotowej sprawie. Zapewne sprawa ta będzie miała ciąg dalszy.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

« Sierpień 2022 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu