Jesteś tutaj: Home

Dlaczego Angielski wciąż nr. 1 wśród języków obcych

Napisał  Opublikowano w Polecane środa, 02 wrzesień 2015 14:31

Język angielski stał się językiem uniwersalnym, ogólnoświatowym mimo iż wywodzi się z niewielkiej wyspy na obrzeżach starego kontynentu, zupełnie wyparł on języki najstarszych cywilizacji. Popularność nauki języka angielskiego przerosła najśmielsze oczekiwania British Council, która sprawuje nadzór nad jakością nauczania i czystością języka wśród obcokrajowców. Tysiące osób miesięcznie zdaje egzaminy państwowe i zyskuje certyfikaty znajomości angielskiego na coraz bardziej zaawansowanych poziomach. Od najmłodszych lat dzieci uczą się języka obcego nie innego jak angielski. W polskich szkołach podstawowych została wprowadzona obowiązkowa nauka języka angielskiego, praktycznie każdy maturzysta, student XXI wieku komunikuje się co najmniej na poziomie FCE językiem angielskim, bez przymusu, presji. Owszem presja otoczenia istnieje, jednak wynika ona z potrzeby - podaje platforma Preply, oferująca m.in  korepetycje z angielskiego w Bydgoszczy.

 

 

Czy warto uczyś się angielskiego w Bydgoszczy i nie tylko można zobaczyć na podstawie wyników matur w naszym artykule.  

 

Każdy dostrzega, iż chcąc uczestniczyć w „życiu”, nie być biernym, zdobywać wiedzę potrzebny jest angielski. Wiele osób dobrowolnie, z własnej motywacji podejmuje naukę angielskiego, doskonali swoje umiejętności i poszerza słownictwo by mieć szerszy dostęp do wiedzy, swobodnie komunikować się z nowo poznanymi osobami, podejmować naukę w prestiżowych uczelniach, brać udział w międzynarodowych konferencjach i szkoleniach, a także robić karierę zawodową. Władanie angielskim stało się standardem, zwłaszcza w europie, ale również na świecie. Angielski opanował w szczególności internet, to w tym języku rozmawia się na międzynarodowych forach internetowych, w grupach społecznościowych, publikuje szereg artykułów, informacji. By rozwijać się nie tylko zawodowo, ale również towarzysko potrzebny jest angielski. Dlaczego jak raz angielski? Niektórzy twierdzą, iż przyczyna jest banalna – łatwa gramatyka, przyswajalność słownictwa sprawia, że angielskiego można nauczyć się stosunkowo szybko, łatwo, samodzielnie w przeciwieństwie do np. polskiego, czy chińskiego, które to języku uchodzą za najtrudniejsze do nauki na świecie. Patrząc na angielski statystycznie mimo iż najwięcej osób uczy się angielskiego to wcale nie najwięcej osób na świecie nim mówi, bowiem wyprzedza go mandaryński i hiszpański, również pod kątem ilości native speakerów jest daleko w tyle. W czym zatem tkwi fenomen angielskiego.

 

Zdecydowana większość naukowców zajmujące się przyczynami dominacji angielskiego w świecie uważa, iż to zasługa historii. Kolonializm Wielkiej Brytanii odegrał w tym procesie znaczącą rolę. Od XVI wieku to Brytyjczycy kontrolowali niespełna pół świata, decydowali o polityce i handlu, kształtowali kulturę, wpływali na obyczaje. W XVIII wieku angielski wzmocnił się jeszcze bardziej dzięki rozwoju przemysłu, można powiedzieć iż to Brytyjczycy pchnęli gospodarkę ku postępowi. Każdy wynalazca, który chciał się zasłużyć ludzkości musiał znać angielski, każdy kto chciał handlować z innymi krajami musiał porozumieć się w języku Brytyjczyków, zresztą podobnie jak obecnie. Dodatkowo Wielka Brytania stała się centrum finansowym, z czasem zyskała konkurenta w postaci Ameryki, która również przejęła angielski. Pionierzy rynków finansowych czyli Wall Street i Londyńska Giełda posługiwały się angielskim co wymusiło na świecie konieczność nauki angielskiego chcąc uczestniczyć w światowej gospodarce. W końcu za sprawą  eksplozji popkultury angielski upowszechnił się jeszcze bardziej. The Beatles, Elvis Preslay, zaś w literaturze J.K. Rowling czy Stephen King to postacie anglojęzyczne. Wisienką na torcie przechylającą szalę na korzyść Brytyjczyków było wynalezienie Google i rozwój firm informatycznych jak Microsoft, Apple o amerykańskim, co zatem idzie anglojęzycznym pochodzeniu. Angielski stał się językiem internetu, czyli globalizacji, komunikacji, postępu.

 

Można powiedzieć i co z tego, jakie ma to znaczenie dla Polaków?

Jednak chcąc być otwartym na świat, korzystać z dobrodziejstw technologii i trendów, światowej gospodarki i polityki nie wystarczy władanie polskim, a nawet znajomość języków sąsiadów, jak było to popularne do tej pory. Niemiecki, rosyjski są istotne z punktu widzenia lokalnej współpracy, polityki, ale to angielski jest kluczowy, otwierający drzwi do wielkiego świata, czy lepszego to podlega osobistej ocenie.

 

Otwarte rynki oraz możliwość podejmowania pracy zdalnej, robienia zakupów na drugiej półkuli, zawierania przyjaźni z osobami zamieszkującymi odległe krainy i podróżowania po najdalszych zakątkach globu wymuszają naukę języka, który jest popularny wszędzie. O ile po hiszpańsku porozumiemy się w Ameryce południowej, w Madrycie, czy na Teneryfie to w języku angielskim uzyskamy informację, pomoc na wszystkich kontynentach. Jest swego rodzaju samonapędzająca się spirala, bowiem uczymy się angielskiego po to by być rozumianym przez innych i jednocześnie oczekując od reszty świata iż znając angielski zostaniemy zrozumiani - podaje platforma Preply, oferująca m.in  korepetycje z angielskiego w Bydgoszczy.

 

 

Czy angielski zawładnie światem rugując inne języki?

Raczej nie, co pokazuje historia. W koloniach brytyjskich nadal mówi się lokalnym językiem. Mimo iż większość Japończyków, Hindusów mówi po angielsku to dbają także o swój język tożsamy z własną lokalną kulturą i historią. Z uwagi na wszechobecność angielskiego wiele języków ewoluuje w kierunku zapożyczeń z języka angielskiego. Niektóre słowa z angielskiego przyjmują się w całość jak w Polsce OK, czy sorry. Część słów powstaje nowych, głównie w świecie internetu, które są przyjmowane do języków narodowych jako nazwy własne bez odpowiednika. Po części sami jesteśmy odpowiedzialni za to jak bardzo implementujemy język angielski, na ile pozwalamy mu wkroczyć we własną odrębną tożsamość. Jednym z przejawów nieświadomego bombardowania się angielskim jest muzyka, jakiej słuchamy i jaką tworzymy. Polskie piosenkarki śpiewające swoje piosenki po angielsku są żywym przykładem na zatracanie siebie, swojej narodowości i szacunku do kultury.

 

Wmawia się nam często, iż angielski jest dźwięczny, łatwy i przyjemny w odbiorze, jednak otaczając się francuskim, czy niemieckim języki te byłyby dla nas równie łatwe, przyjemne i dźwięczne. Pozwalając na ingerencje angielskiego w nasze życie zbieramy żniwo w postaci młodzieży lepiej mówiącej po angielsku niż po polsku. Odrodzenie się języków narodowych które widoczne jest zwłaszcza w krajach europy Zachodniej, we Francji, Włoszech gdzie angielski jest językiem znanym, jednak preferuje się komunikacje w języku danego kraju jest doskonała okazja do przełamania rosnącej roli angielskiego. Widząc potrzebę mówienia po hiszpańsku, francusku będziemy także skłonni podjąć naukę tych języków. Polska jest miejscem szczególnym, gdyż język polski jest zupełnie niepopularny, zaś pęd do nauki języków obcych wśród młodego pokolenia Polaków tak silny, iż trudno jest go zatrzymać na rzecz rozwijania potrzeby znajomości polskiego i umacniania jego pozycji na arenie międzynarodowej, zwłaszcza iż język polski nigdy nie przejawiał cech języka uniwersalnego i popularnego wśród obcokrajowców jak było to w przypadku języka rosyjskiego.  

 

W końcu do popularności angielskiego przyczyniają się również sami lektorzy językowi oferują praktycznie w każdej miejscowości naukę języka angielskiego. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć kurs języka innego niżeli angielski, co skłania do wyboru ostatecznie angielskiego. Tendencje te utrzymują się również w sieci, gdzie zdecydowana większość aplikacji, pomocy i narzędzi do nauki języka uczy angielskiego lub po angielsku.

 

Na korepetycje z angielskiego w Bydgoszczy zapraszamy na stronę e-platformy Preply na: http://preply.com/pl/bydgoszcz/korepetycje-z-angielskiego gdzie można uczyś się języka angielskiego w Bydgoszczy, województwie Kujawsko-Pomorskim jak i online, przez Skype.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022