Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała

Tak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 luty 2016 00:13

1 marca po raz pierwszy bydgoskim obchodom upamiętniających Żołnierzy Wyklętych będzie towarzyszyć asysta Wojska Polskiego. Nową jakość uroczystości zapowiada wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który wraz ze swoimi współpracownikami apeluje o wywieszenie tego dnia flag. Hołd Wyklętym oddadzą również tradycyjnie kibice Zawiszy.

 

- Chcemy oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji Polski. Te postacie miały zniknąć z historii – mówił na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Żeby pamięć o nich nie zginęła, wbrew woli oprawców, w tym roku czekają nas obchody w nowej formie - Będą to pierwsze w Bydgoszczy uroczystości z takim rozmachem - dodaje wojewoda

 

Rozpocznie je msza w kościele NMP Matki Kościoła na ulicy Jaskółczej o godzinie 13:00. Następnie na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, nazywanym również ,,bydgoską Łączką” odbędą się obchody.

 

Od godziny 15:00 będą odbywać się obchody wewnątrz Urzędu Wojewódzkiego, współorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

- Przed Urzędem Wojewódzkim będzie prezentowana wystawa poświęcona V Brygadzie Wileńskiej majora Łupaszki – wyjaśnia dr Marek Szymaniak.

 

 

- Już dzisiaj apeluje o solidarność z tym dniem i wywieszenie flag – zaapelował doradca wojewody Jacek Tarczewski. Do tego apelu dołącza się również wojewoda Bogdanowicz i dr Szymaniak.

 

IPN chce również w sposób szczególny uczcić dzień 3 marca, który przypada w czwartek. Jest to data związana ze śmiercią Leszka Białego, który został zamordowany przez UB przy ulicy Markwarta.

 

- Zależy nam, aby 3 marca bydgoszczanie gremialnie oddali hołd Leszkowi Białemu – wyjaśnia dr Marek Szymaniak. W intencji IPN jest, aby tego dnia bydgoszczanie przychodzili na skwer im. Leszka Białego i zapalali znicze. W czwartek Klub Historyczny im. ,,Grota” zorganizuje również prelekcję poświęconą bezpośrednio tej postaci.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu