Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała

Tak Bydgoszcz Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nigdy nie świętowała

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 26 luty 2016 00:13

1 marca po raz pierwszy bydgoskim obchodom upamiętniających Żołnierzy Wyklętych będzie towarzyszyć asysta Wojska Polskiego. Nową jakość uroczystości zapowiada wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który wraz ze swoimi współpracownikami apeluje o wywieszenie tego dnia flag. Hołd Wyklętym oddadzą również tradycyjnie kibice Zawiszy.

 

- Chcemy oddać hołd żołnierzom podziemia antykomunistycznego, którzy sprzeciwiali się sowietyzacji Polski. Te postacie miały zniknąć z historii – mówił na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Żeby pamięć o nich nie zginęła, wbrew woli oprawców, w tym roku czekają nas obchody w nowej formie - Będą to pierwsze w Bydgoszczy uroczystości z takim rozmachem - dodaje wojewoda

 

Rozpocznie je msza w kościele NMP Matki Kościoła na ulicy Jaskółczej o godzinie 13:00. Następnie na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, nazywanym również ,,bydgoską Łączką” odbędą się obchody.

 

Od godziny 15:00 będą odbywać się obchody wewnątrz Urzędu Wojewódzkiego, współorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

- Przed Urzędem Wojewódzkim będzie prezentowana wystawa poświęcona V Brygadzie Wileńskiej majora Łupaszki – wyjaśnia dr Marek Szymaniak.

 

 

- Już dzisiaj apeluje o solidarność z tym dniem i wywieszenie flag – zaapelował doradca wojewody Jacek Tarczewski. Do tego apelu dołącza się również wojewoda Bogdanowicz i dr Szymaniak.

 

IPN chce również w sposób szczególny uczcić dzień 3 marca, który przypada w czwartek. Jest to data związana ze śmiercią Leszka Białego, który został zamordowany przez UB przy ulicy Markwarta.

 

- Zależy nam, aby 3 marca bydgoszczanie gremialnie oddali hołd Leszkowi Białemu – wyjaśnia dr Marek Szymaniak. W intencji IPN jest, aby tego dnia bydgoszczanie przychodzili na skwer im. Leszka Białego i zapalali znicze. W czwartek Klub Historyczny im. ,,Grota” zorganizuje również prelekcję poświęconą bezpośrednio tej postaci.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Jak prostymi działaniami zmniejszyć zużycie prądu w domu?

  Zamrożenie cen prądu, które zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku, oznacza, że gospodarstwa domowe będą mogły rozliczać swoje rachunki po cenach tegorocznych i uniknąć podwyżek, ale tylko wtedy, gdy ich zużycie energii mieści się w ustawowym limicie. – Warto przyjrzeć się temu, jakie zużycie generują najpopularniejsze w domu sprzęty – mówi ekspert PKEE Włodzimierz Cupryszak. Jak wskazuje, dzięki wdrożeniu kilku prostych nawyków można zredukować zużycie prądu przez żelazko, piekarnik czy pralkę nawet o kilkadziesiąt procent. To pozwoli zmniejszyć całościowy pobór energii do wysokości umożliwiającej skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń.

 • Bartosz Kownacki - sprawozdanie z trzech lat w Sejmie

  Bartosz Kownacki – sprawozdanie Bartosz Kownacki, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Działania na rzecz regionu podejmowane w IX kadencji

Wiadomości z regionu